Szlak kajakowy "Im. ks. kardynała Karola Wojtyły" - rzeka Drawa
Długość szlaku: 186 km
Długość szlaku w powiecie drawskim: ok. 96 km
Jedną z największych atrakcji turystycznych powiatu drawskiego jest szlak kajakowy rzeką Drawą, który należy zaliczyć do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Rzeka bierze swój początek we wsi Zdroje w Dolinie Pięciu Jezior i po przebyciu 186 km wpada do Noteci w okolicach Krzyża Wielkopolskiego. Szlak kajakowy Drawy nosi imię Ks. Kardynała Karola Wojtyły, który w młodości kilkakrotnie uczestniczył w spływach Drawą. Na atrakcyjność szlaku ma wpływ wiele czynników, m.in. czystość wody, zmienny charakteru rzeki czy też walory przyrodnicze. Szlak przebiega m.in. przez jezioro Drawsko, Drawski Park Krajobrazowy, Jezioro Lubie i Drawieński Park Narodowy.
Szlak kajakowy rzeką Drawą najlepiej rozpocząć w Czaplinku, na jeziorze Drawsko. Kierując się na północ szlak dociera do wsi Stare Drawsko, a stamtąd płynie na zachód koło wsi Rzepowo i Głęboczek (gdzie przy ruinach starego młyna trzeba przenosić kajaki) do jeziora Krosino. Na przeciwległym krańcu jeziora leży dzielnica Złocieńca - Budowo. Jest to teren zajęty przez wojsko, a biwakowanie na terenie jednostki wojskowej odbywa się tylko za zgodą dowódcy garnizonu. Kolejnym przystankiem na trasie jest Złocieniec, gdzie można zatrzymać się w pięknie położonej stanicy wodnej. Tu także następuje kolejne przenoszenie kajaków. Za Złocieńcem na kajakarzy czeka 22 km rzeki meandrującej wśród pól, łąk i lasów, aż do samego Drawska Pomorskiego, mijając po drodze wieś Dalewo.
Poniżej Drawska Pomorskiego, za mostem kolejowym rzeka dopływa do elektrowni wodnej, która powstała w miejscu dawnego młyna (przenoszenie kajaków prawą stroną). Za elektrownią rzeka mija wieś Mielenko Drawskie i 2 km dalej wpływa do jeziora Lubie. Aby znaleźć wypływ Drawy z jeziora należy trzymać się prawej strony jeziora i po przepłynięciu 2/3 jego długości można zauważyć oznakowaną bojami zatoczkę o długości 0,5 km. Po przepłynięciu 10 - kilometrowego odcinka (obfitującego w liczne przeszkody) wypływa się na jezioro Dębno Wielkie, połączone wąską cieśniną z jeziorem Małe Dębno, znajdujące się tuż przy moście na drodze Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski. Jest to dobre miejsce do zakończenia spływu. Odcinek rzeki od mostu do miejscowości Prostynia wiedzie przez tereny poligonu wojskowego i ze względu na bezpieczeństwo (strzelanie z ostrej amunicji oraz znajdujące się rzece niewybuchy) jest całkowicie wyłączony z działalności turystycznej. Należy go ominąć przewożąc kajaki drogą lądową. Z Prostyni Drawa płynie dalej do Drawna, a następnie przez tereny Drawieńskiego Parku Narodowego aż do miejscowości Krzyż, gdzie Drawa wpada do Noteci.
Szlak kajakowy "Rzeka Brzeźnicka Węgorza"
Długość szlaku: 25 km
Długość rzeki: 40 km
Brzeźnicka Węgorza to lewy dopływ Regi, do której wpada nieopodal Łobza. Przepływa przez Jezioro Ostrowickie oraz Bucierz, Czaple i Brzeźno.Praktycznie bezludna okolica, niewiele oznak cywilizacji i szybki nurt składają się na niepowtarzalny klimat spływu tą rzeką. W górnym biegu przypomina potok górski, ma szybki i rwący nurt, kamieniste dno i duży spadek. Dolny nurt charakteryzuje się szeroką doliną oraz powolnym spływem mas wody.Najwięcej emocji dostarcza kajakarzom przełom rzeki leżący w głębokim wąwozie. Brzeźnicka Węgorza jest niezbyt popularnym szlakiem kajakowym, należy do bardzo trudnych z powodu wielu przeszkód (zwalone drzewa, podwodne głazy, ruiny młyna, wodospady). Mniej wprawieni kajakarze powinni rozpocząć spływ w miejscowości Brzeźniak, zaś ci bardziej doświadczeni - przy ujściu rzeki z jeziora Czaple. Dzięki połączeniu z Regą, z Brzeźnickiej Węgorzy można wypłynąć aż na Morze Bałtyckie.
Dnem doliny rzeki prowadzi 40 - kilometrowy rowerowy szlak turystyczny "Rzeka Brzeźnicka Węgorza – Wodospady", przecinający w kilku miejscach nurt. Szlak jest oznakowany kolorem czarnym i ma postać pętli rozpoczynającej się i kończącej w Drawsku Pomorskim. Tereny leżące nad rzeką są bardzo cenne przyrodniczo - od listopada 2007 znajduje się tu specjalny obszar ochrony siedlisk (obszar chroniony w ramach programu Natura 2000) o powierzchni 592,2 ha.
Szlak kajakowy "Kokna"
Długość szlaku: 12,5 km
Długość rzeki: 23,9 km
Kokna (prawy dopływ Drawy) to mało znana, ale bardzo ciekawa rzeka, o długości ok. 24 km. Swoje źródła ma w lesie za wsią Gawroniec, na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Przepływa przez jeziora Ostrowiec (Ostrowieckie) i Dołgie. Kilka km za jeziorem Dołgie do Kokny uchodzi rzeka Rakoń. Od jeziora Ostrowiec, poprzez jezioro Dołgie prowadzi do ujścia szlak kajakowy o długości ok. 12,5 km. Szlak jest uciążliwy przede wszystkim ze względu na niewielką głębokość rzeki. Mniej doświadczonym kajakarzom problemów może także przysporzyć zakrzaczona i wąska trasa. Jednak dzikość i wyjątkowo niewiele oznak cywilizacji są mocnymi atutami spływu Kokną. Najlepiej organizować spływ w czasie wyższego poziomu wody na jez. Dołgie, gdyż w innym okresie ujście jest mocno zamulone, przez co dostanie się do rzeki jest utrudnione. Najdogodniejszym miejscem do rozpoczęcia spływu jest jezioro Dołgie, a do zakończenia - most w Rzęśnicy (trzeba płynąć pod prąd) lub na bindudze pod Dalewem. Ok. 1 km za mostem, w połowie drogi pomiędzy Darskowem a Dalewem, Kokna wpada do Drawy.