Smaki Powiatu Drawskiego
Każdy region Polski ma swoje unikalne i niepowtarzalne potrawy oraz produkty. Powiat drawski także może pochwalić się kilkoma oryginalnymi produktami lokalnymi.
Najbardziej rozpoznawalną marką powiatu oraz całego Pojezierza Drawskiego jest niewątpliwie Miód Drahimski. To pierwszy produkt z województwa zachodniopomorskiego, który został objęty unijną ochroną - w 2011 r. Komisja Europejska zarejestrowała miód w kategorii Chronione Oznaczenie Geograficzne. Kilka lat wcześniej, w 2006 roku miody zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Drahim to pierwotna nazwa miejscowości Stare Drawsko, które już od wielu wieków słynie z tradycji pszczelarskich. Pod nazwą "Miód Drahimski" sprzedawanych może być pięć różnych miodów: wielokwiatowy, rzepakowy, lipowy, gryczany i wrzosowy, pochodzących z pasiek leżących na terenie czterech gmin Pojezierza Drawskiego: Czaplinka, Wierzchowa, Barwic i Bornego Sulinowa oraz Nadleśnictwa Borne Sulinowo.
MIODY POJEZIERZA DRAWSKIEGO - produkt wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 27.08.2018 r. Pod nazwą miody Pojezierza Drawskiego wytwarzanych jest 11 gatunków miodu: wielokwiatowy, lipowy, rzepakowy, gryczany, nawłociowy, faceliowy, wrzosowy, chabrowy, koniczynowy, akacjowy oraz spadziowy. Produkt ten pozyskiwany jest na terenie 7 gmin województwa zachodniopomorskiego, położonych w obszarze Pojezierza Drawskiego: Czaplinek, Borne Sulinowo, Drawsko Pom., Połczyn Zdrój, Barwice, Złocieniec oraz Szczecinek.
Warto także wspomnieć o jeziorowym ogórku kiszonym z Jeziora Ogórkowego w Kaliszu Pomorskim. Od 2008 roku wpisany jest na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Już od 10 lat, w trzeci weekend lipca, miasto staje się światową stolicą ogórka. W mieście odbywa się tzw. Jarmark Ogórkowy, podczas którego w jeziorze zatapiane są beczki wypełnione świeżymi ogórkami i wyławiane te zatopione rok wcześniej. Oprócz ogórków kiszonych, można także spróbować mizerii, zupy ogórkowej oraz wielu innych wymyślnych ogórkowych dań. W ten sposób miasto nawiązuje do tradycji, kiedy to w Kaliszu Pom. funkcjonowała przetwórnia owocowo - warzywna, w której produkowano ogórki kiszone w dębowych beczkach wg tradycyjnej receptury. Zatopione beczki wyjmowano po trzech, a czasami nawet po dwudziestu czterech miesiącach.
Sielawa wędzona z Pojezierza Drawskiego - to ryba wędzona w całości (wg tradycyjnej receptury), wraz z podsuszoną skórą. Ma dymny zapach, lekko słonawy smak oraz złocisty kolor. Do lat 90-tych sielawa występowała w jeziorach drawskich w znacznych ilościach, będąc doskonałym surowcem wędzarniczym. W latach 70-tych ówcześni naukowcy pisali wręcz o występowaniu jezior sielawowych. Obecnie, według opinii miejscowych rybaków, sielawy jest coraz mniej, wciąż jednak odławiana jest w jeziorach: Pile, Drawsko, Siecino, Komorze i Lubie. Na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi sielawa figuruje od 2013 roku.