Ludzie organizacji pozarządowych potrafią zrobić rzeczy niemożliwe! Dowodów doświadczamy codziennie np.:
- z radością mówiąc „dzień dobry” znajomej, która po pół roku niewchodzenia z domu, zaczyna z „Błyskawicami” chodzić wokół jeziora,
- gdy o 00.30 otwiera nam drzwi swojego domu Janina i organizuje pomoc medyczną,
- gdy Tomek i Koło Gospodyń Wiejskich wyciska razem z całym Gudowem sok z jabłek
- gdy Wojtek i jego organizacja „oducza” kłusowników „łapania ryb na prąd”
Codziennie, nawet w przerwach jazdy tirem za granicą… Darek szuka w internecie, różnych grupach eksperckich odpowiedzi na pytanie: jak uratować Jezioro Drawsko? „Zwykli” ludzie, którzy „żebrzą” o wiedzę, pieniądze, czas, miejsce, by „czynić dobro” dla innych. „Naiwniacy”? Czerpią z tego szczęście, nie kasę…
Wydawałoby się, że to „białe kruki”, a jest w Polsce 138.000 organizacji pozarządowych wg Raportu "Kondycja organizacji pozarządowych. Trendy 2002-2022" Stowarzyszenia Klon/Jawor [1]. Wydawałoby się, że nie mają szans w „świecie” konkurencji, korupcji, „kasy ważniejszej” od człowieka…
To, tylko się wydaje…
· 1816 r. Stanisław Staszic zawiązuje “Kontrakt Towarzystwa wspólnego ratowania się w nieszczęściach między Gminami Włość Hrubieszowską stanowiącemi” – własność wspólna i prywatna.”[2] .
· "Obok kapitalistycznej gospodarki, opartej na przywilejach i wyzysku, niszczącej zdrowie i wolność człowieka, zjawia się nowa gospodarka, w której nie ma wyzyskujących i wyzyskiwanych, właścicieli i proletariuszy, rządzących i rządzonych, gdzie jedynym właścicielem jest stowarzyszenie ludowe wolne, otwarte dla każdego, szanujące bezwzględną równość praw i obowiązków.” Józef Edward Abramowski (1868-1918).
· Dzień Organizacji Pozarządowych Powiatu Drawskiego:
- 2023 r. organizuje Starosta Powiatu Drawskiego,
- 2024 r. organizuje Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie,
- 2025 r. w każdej z pięcioosobowej komisji, pracuje czterech przedstawicieli organizacji pozarządowych. Opiniują oferty, które wpłynęły w ośmiu otwartych konkursach Powiatu Drawskiego na realizację zadań publicznych w 2025 r.
- 27 lutego 2025 r. przedstawiciele Kooperatywy Mosty Perspektyw – zrzeszenia 28 organizacji Pojezierza Drawskiego proponują mieszkańcom, Radom Miejskim w Kaliszu Pomorskim, Złocieńcu i za chwilę w Drawsku Pomorskim, Czaplinku… wypracowaną przez 2 lata strategię samopomocy organizacji pozarządowych i partnerstwo z Powiatem Drawskim, przy ubieganiu się o środki z Funduszy Europejskich na wprowadzanie przez mieszkańców „współdzielni”.
Nie wiem, czy ludzie Organizacji Pozarządowych Pojezierza Drawskiego przeczytały „Sposoby na niemożliwość: jak i po co działać społecznie?” Piotra Frączaka...
Wiem, że potrafią robić rzeczy niemożliwe i zapraszają mieszkańców Pojezierza Drawskiego na „WAGARY” 21 marca 2025 r. w parku i piwnicy Pałacu Wedlów, w Kaliszu Pomorskim.
Zapraszamy Kooperatywa Mosty Perspektyw – zrzeszenie 28 organizacji pozarządowych Pojezierza Drawskiego bez ambicji politycznych
P.S. Dziękujemy każdej osobie, organizacji, instytucji, samorządowcom, którzy w tej drodze dzielą się z nami wiedzą, doświadczeniem, myślą, słowem… To daje początek szukania rozwiązań i zdziałania „rzeczy niemożliwych”! Załączamy kilka zdjęć z warsztatów organizacji Powiatu Drawskiego i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Warszawy, które odbyły się w piwnicy Pałacu Wedlów, w Kaliszu Pomorskim, w dniach 17 i 18 lutego 2025 r.
[1] https://fakty.ngo.pl/raporty/kondycja-organizacji-pozarzadowych-trendy-2002-2022
[2] Piotr Frączak, „Współdzielczość i kooperatyzm” 2025