To innowacyjna forma dialogu społecznego, w której zamiast tradycyjnych książek czytelnicy mają okazję porozmawiać z ludźmi dzielącymi się swoimi osobistymi historiami, z którymi związane są pewne stereotypy, bywają nieakceptowani, doświadczają wykluczenia społecznego. Powody wykluczenia są bardzo różne: mogą to być imigranci, osoby dotknięte bezdomnością, osoby z niepełnosprawnościami, ale też seniorzy czy osoby wychowane w domach dziecka i wielu innych. Podobnie jak w tradycyjnej bibliotece, udostępniany jest katalog dostępnych tytułów Żywych Książek – ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia.
,,Wypożyczenie” Żywej Książki to nic innego, jak nawiązanie dialogu z drugą osobą, dzięki któremu można poznać jej historię, a także dowiedzieć się czegoś więcej o reprezentowanej przez nią grupie społecznej.
Rozmowy kaliskich uczniów z Żywymi książkami przebiegały w miłej kameralnej atmosferze, a młodzież wychodziła z nich z wypiekami na twarzach. To ciekawe doświadczenie na pewno przyczyniło się do zmiany poglądów względem innych osób, dało też okazję do spotkania z ciekawymi ludźmi.
Dzięki kontaktowi z przedstawicielami różnych środowisk kaliscy wolontariusze mieli możliwość rozwijania umiejętności nawiązywania życzliwych, kulturalnych, przepełnionych szacunkiem kontaktów z drugim człowiekiem oraz umiejętności prowadzenia rzeczowej i kulturalnej dyskusji. Zdobyte umiejętności z pewnością staną się bardzo przydatne w przyszłej pracy zawodowej.