Wprowadza on zasadnicze zmiany w kierunku partnerskiej współpracy samorządu i organizacji pozarządowych w celu rozwiązywania problemów społecznych.
Zerknijcie Państwo na poniższą mapkę, gdzie gminy strefy centralnej województwa zachodniopomorskiego są największą „wyspą” szczególnego nasilenia obszarów wymagających restrukturyzacji i rozwoju nowych funkcji wg Koncepcji Planu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju do 2030 r. Po 30 latach transformacji systemowej organizacje pozarządowe Pojezierza Drawskiego tworzą @KooperatywaMostyPerspektyw. Jak długo mamy pozostawać „byłymi obszarami po PGR”? Kooperatywa organizacji pozarządowych umożliwia przygotowanie i wnioskowanie o środki zewnętrzne na rozwiazywanie wewnętrznych problemów. Jest kompetentna do współtworzenia z samorządami i jednostkami organizacyjnymi długoterminowych planów, rozwiązań problemów, których dotychczas pojedynczo nie było możliwości „zobaczenia” z różnych stron. Dialog niezależnych partnerów JST i NGO warunkuje budowanie kapitału społecznego, w którym „od formalnych zapisów i praw ważniejsze jest to, czy są realizowane w życiu. Stosowanie konstytucyjnej zasady pomocniczości stwarza bowiem pole do samodzielności, niezależności i aktywności wspólnot społeczności lokalnych” .
Dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym z terenu powiatu drawskiego za szczerość i otwartość na argumenty wielu stron. Za „przemyślanie tematu”, sposobu rozwiązań, wyłapywanie ryzyka i pomysły, jak je zmniejszyć. Za odwagę podejmowania trudnych tematów, a nie łatwe „zamiatanie ich pod dywan”. Odpowiedzialnie maleńkimi kroczkami zaczynamy współtworzyć wspólnotę, w której każdy jest równy wobec prawa, a mądrość, wiedza, doświadczenie, kompetencje są cechami naturalnych liderów w różnych dziedzinach.
Prezes Fundacji „Nauka dla Środowiska” w Koszalinie – Piotr Jaśkiewicz podziękował za współpracę, przy utworzeniu przez organizacje pozarządowe 49 miejsc pracy: Staroście Drawskiemu - Jackowi Kozłowskiemu, Burmistrzom: Złocieńca – Małgorzacie Głodek, Czaplinka – Katarzynie Szlońskiej - Getce, Drawska Pomorskiego – Krzysztofowi Czerwińskiemu, Wierzchowa – Markowi Mikulcowi, Kalisza Pomorskiego – Krzysztofowi Kurowskiemu.
Dziękujemy za udział w wielomiesięcznych pracach nad programem Radnym Powiatu Drawskiego: Barbarze Głowackiej, Genowefie Polak, Zbigniewowi Dudorowi oraz za merytoryczne pytania Radnym: Michałowi Chojnackiemu, Piotrowi Tylmanowi, Janowi Szewczykowi, Stanisławowi Cybuli, Urszuli Ptak i Waldemarowi Włodarczykowi. Mam też nadzieję, że wszyscy radni będą uczestniczyć w pracach komisji, gdzie wzajemnie wyjaśniamy sobie sposoby rozwiązań problemów tak, by radni mogli przekazywać przede wszystkim mieszkańcom. Wiemy, że nikt nie ma złych intencji, że też nikt ze Szczecina, Koszalina, Warszawy nie rozwiąże za nas naszych problemów.
Od 2 listopada 2024 r. popołudniami zapraszamy organizacje pozarządowe na spotkania w gminach: Wierzchowo, Czaplinek, Złocieniec, Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski. W dniu 19 listopada zapraszam do udziału online w szkoleniu nt. „Dialogu i metod partycypacyjnych w opracowaniu Planów Zagospodarowania Przestrzennego” ( proszę o adres mail do 31 października 2024 r.). W sobotę 23 listopada 2024 r. zapraszamy organizacje pozarządowe chcące współpracować w Kooperatywie Mosty Perspektyw. Już od dziś 28 do 31 października, proszę o SMS/mail od osób (organizacji), które chcą współtworzyć projekt pt. „Społeczność Gotów XXI w. ?” W Kooperatywie warunkiem finansowania działalności organizacji, jest jej udział w opracowaniu projektów. Każda Wasza myśl, refleksja, uwaga jest bezcenna w budowaniu mostów miedzy pomysłami, które rozwiązują problemy przez jedną organizację nie do udźwigniecia. Do opracowania projektu potrzebuję 2-3 spotkania online.
Szczególne podziękowania kieruję do Radcy Prawnego - Piotra Flatowa za jego cenne pytania i uwagi, które pomogły w opracowaniu, jednego z pierwszych w kraju wieloletniego programu współpracy.
Do zobaczenia w drodze podczas pracy w rzeczywistości i online