Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w Warszawie przeprowadziła na Pojezierzu Drawskim w Siemczynie, w dniach od 29 września 2024 r. do 1 października 2024 r. seminarium z elementami wizyty studyjnej pt. PARTNERSTWO W ZINTEGROWANYCH INWESTYCJACH TERYTORIALNYCH. Partnerami spotkania byli: Związek Zachodniopomorskiej Strefy Centralnej oraz Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych pracujący w komitetach monitujących wydatkowanie środków UE w perspektywie 2021–2027, w województwach: łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, śląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.
Celem spotkania było zebranie obserwacji, wniosków i propozycji rekomendacji na potrzeby wprowadzenia ewentualnych zmian w realizacji zasady partnerstwa w bieżącej perspektywie finansowej UE oraz planowania kolejnej perspektywy.
Przewodnicząca ZIT Związku Zachodniopomorskiej Strefy Centralnej – Beata Gadzinowska rozpoczęła I-wszy moduł spotkania przedstawiając prezentację pt. „Związek Zachodniopomorskiej Strefy Centralnej – więcej niż ZIT”. Cennymi doświadczeniami i rozwiązaniami prawnymi podzielił się Przewodniczący Zespołu Partnerów Społeczno-Gospodarczych Zachodniopomorskiej Strefy Centralnej – Bartosz Bator w swojej prezentacji pt. „Realizacja zasady partnerstwa w ramach Związku Zachodniopomorskiej Strefy Centralnej”. Podczas dyskusji, w ramach wymiany inicjatyw ZIT – owych prelegenci zostali zaproszeni do podzielenia się dobrymi praktykami na kolejnym seminarium, które odbędzie się w województwie pomorskim.
Drugi moduł rozpoczęła Karolina Cyran–Juraszek pracująca w Komitecie Monitorującym Fundusze Europejskie Rozwoju Społecznego z prezentacją pt. „ Centrum Usług Społecznych – nowy wymiar polityki społecznej”. Zainteresowane organizacje pozarządowe Powiatu Drawskiego kontynuowały swój udział w konsultacjach pt. „Jak wykorzystać FERS do budowania współpracy JST – NGO?” Budowaniem potencjału organizacji w oparciu o capacity buillding zainteresował Piotr Frączak z Komitetu Umowy Partnerstwa i Komitetu Monitorującego Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich.
Podczas warsztatów pt. „Partnerstwa w ZIT-ach w poszukiwaniu rekomendacji na teraz i na przyszłość” odnoszono się również do wniosków z analizy przeprowadzonej przez Ryszarda Skrzypca z Ośrodka Badania Aktywności Lokalnej na zlecenie OFOP pt. „Udział społeczeństwa obywatelskiego w Partnerstwie na rzecz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Funduszy Europejskich na lata 2021–2027. Przegląd zasad i ich realizacji w perspektywie bieżącej wraz z rekomendacjami na przyszłość”.
Równolegle odbywały się warsztaty pt „Samorząd młodzieżowych rad powiatowych”, które prowadziła Emilia Ślimko.
Podczas spotkania międzyprojektowego młodzi uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać swoich starszych kolegów pracujących nad propozycjami rozwiązań na poziomie regionu i kraju.
Dziękujemy za przygotowanie merytoryczne spotkania Ogólnopolskiej Federacji Pozarządowej w Warszawie, panelistom: Piotrowi Frączakowi, Karolinie Cyran–Juraszek oraz Przedstawicielom Związku Zachodniopomorskiej Strefy Centralnej: Beacie Gadzinowskiej i Bartoszowi Bator. Henrykowskiemu Stowarzyszeniu w Siemczynie dziękujemy za gościnę.
Spotkanie międzyprojektowe obejmowało w komplementarnych zakresach projekty:
„Dialog, to sprawczość i siła” – NIW, Fundusz Młodzieżowy, RDPP,
„Samorząd młodzieżowych rad powiatowych” - Powiat Drawski,
„Łapacz czasu” Wydziału Partycypacji, Fundacji Stocznia.