Kilka wygłoszonych referatów łączył wspólny temat: „Mieszkańcy wczoraj i dziś”. W sali zasiedli licznie uczniowie będący głównymi adresatami multimedialnych prezentacji. Nie zabrakło również nauczycieli oraz mieszkańców, a pierwsze rzędy zajęli przedstawiciele władz, z Przewodniczącą Rady Powiatu Drawskiego Violettą Zbytek, Przewodniczącą Rady Miejskiej Grażyną Kowalską, Burmistrzem Kalisza Pomorskiego Krzysztofem Kurowskim i Wiceburmistrzem Radosławem Czapkiem na czele. Przybyła również Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury Natalia Szynal i Dyrektor PGKiM Zbigniew Chołuj.
Tegoroczne seminarium rozpoczęło się od uroczystego wręczenia statuetki i dyplomu „Przyjaciela Szkoły” dla Hansa Joachima Zülke, który od lat dzieli się z uczniami oraz nauczycielami swoją historyczną wiedzą oraz rodzinnymi pamiątkami. Dziękując Dyrektorowi Maciejowi Rydzewskiemu za to ważne wyróżnienie, nowo utytułowany „Przyjaciel” stwierdził, że do Kalisza Pomorskiego i do Czerwonej Szkoły ma sentyment szczególny. Jako wnuk właścicielki stojącego po drugiej stronie ulicy Pałacu był w dzieciństwie sąsiadem tego gmachu, w którym wcześniej pobierał naukę jego ojciec Horst Zülke. Te słowa, wygłoszone po niemiecku, tłumaczyła Magda Płuciennik.
Cykl referatów zainaugurowały krótkie wystąpienia wymienionych wyżej gości: Przewodniczącej Violetty Zbytek, Przewodniczącej Grażyny Kowalskiej i Burmistrza Krzysztofa Kurowskiego. Wyrazili oni zadowolenie z tak interesującej formy uczczenia Urodzin Miasta, jaką jest seminarium naukowe dotyczące jego dziejów oraz złożyli podziękowanie pomysłodawczyni oraz głównej organizatorce konferencji – Joannie Mączkowskiej. Przy okazji zgodnie wyrazili nadzieję, iż te coroczne konferencje wpiszą się na stałe w kalendarz miejskich imprez. Szczególnie zaznaczył to Burmistrz Krzysztof Kurowski. Podobną opinię wygłosił były Burmistrz Janusz Garbacz, podkreślając potrzebę kontynuacji korzystnych dla mieszkańców projektów.
Z kolei Joanna Mączkowska, w słowie wstępnym, podziękowała wszystkim, którzy już po raz trzeci pomogli jej w organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia stanowiącego bezinteresowny „prezent” dla miasta. Wszyscy bowiem, łącznie z prelegentami, ofiarowali serca swoim Małym Ojczyznom, kładąc nacisk ma aspekt edukacyjno-oświatowy społecznych działań. Jak stwierdziła dwie osoby wyróżniają się szczególnie: regionalista Bogumił Kurylczyk i Dyrektor Maciej Rydzewski. Dzięki temu pierwszemu nigdy nie brakuje nowych tematów, a dzięki temu drugiemu Czerwona Szkoła „dostała skrzydeł”.
Serię prezentacji rozpoczął tradycyjnie Hans Joachim Zülke, relacjonując związki swojej rodziny z Kallies, a od 1945 roku z Kaliszem Pomorskim. Następnie jako prelegentka wystąpiła Joanna Mączkowska, opowiadając o losach niemieckiej rodziny Kertz, w której po II wojnie zostały same wdowy. Bogumił Kurylczyk przedstawił sylwetkę Heleny Kurylczyk-Pulwin (swojej mamy), współzałożycielki kaliskiego Liceum, radnej trzech kadencji i kuratorki sądowej. Z kolei Maciej Rydzewski przypomniał skomplikowane, powojenne losy Kazimierza Przybysławskiego – żołnierza AK i wicedyrektora miejscowej szkoły. Krzysztof Wiśniewski zaprezentował dokonania byłego nadleśniczego Mieczysława Piórkowskiego, który także wystąpił na scenie. Marcin Kuchto zrelacjonował stosunki ludnościowe w Kaliszu Pomorskim w latach 1945-2010. Jako ostatni Krzysztof Ignaszewski zreferował obszerne opracowanie (przygotowane wspólnie z Grzegorzem Jackiem Brzustowiczem i Andrzejem Szutowiczem) o ludziach, w których życiorysach pojawiło się miasto Kalisz Pomorski.
Pełne wersje tych autorskich opracowań, łącznie z esejem Zbigniewa Januszańca (był nieobecny z przyczyn osobistych) na temat przemian demograficznych i społecznych mieszkańców tego regionu, ukażą się drukiem. Promocja publikacji odbędzie się za rok jako druga, popołudniowa część obchodów Urodzin Miasta, co potwierdził Burmistrz Krzysztof Kurowski.
Seminarium, prowadzone przez uczniów z grupy teatralnej „Klepsydra”: Igę Kucharską, Martynę Frańczak oraz Filipa Wiśniewskiego, wzbogaciły występy muzyczne Martyny i Filipa. Spotkanie urozmaiciła również przerwa kawowa przy zafundowanym przez Urząd Miejski słodkim poczęstunku, a także film dokumentalny o Helenie Kurylczyk-Pulwin, zrealizowany przez inicjatorkę sesji i Bogumiła Kurylczyka.
Jak zaznaczyła na zakończenie Joanna Mączkowska, tak sprawne przeprowadzenie konferencji nie byłoby możliwe bez wsparcia Dyrektora Macieja Rydzewskiego, Burmistrza Krzysztofa Kurowskiego, Przewodniczącej Grażyny Kowalskiej oraz radnych. Koordynatorka i pomysłodawczyni uroczystości podziękowała także za ogromną pomoc informatyczno-akustyczną Adamowi Stąporkowi oraz wsparcie Moniki Orlińskiej Kierownik Promocji w Urzędzie Miejskim. Patronat medialny nad całością wydarzeń w ramach tegorocznych Urodzin Miasta objęło Radio Koszalin.