Obecnie bezpłatne szczepienia przeciw HPV przysługują dzieciom po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia w schemacie dwudawkowym. W ramach programu bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Dodatkowo szczepionka Cervarix dostępna jest bezpłatnie w ramach refundacji osobom w wieku od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 18. roku życia oraz w ramach 50% refundacji osobom dorosłym.
Przypomnijmy czym jest HPV - to wirus brodawczaka ludzkiego, który może występować
w przeszło 120 rodzajach, z czego znaczna część jest onkogenna. Brodawczaki mogą powodować szereg poważnych problemów zdrowotnych. Do zakażenia wirusem może dojść przez kontakt bezpośredni z zakażonymi tkankami, a nawet poprzez skażone przedmioty. Patogen jest odporny na wysoką temperaturę, dlatego trudno się go pozbyć. Większość zakażeń HPV ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak w przypadku organizmów osób, które samoistnie nie usuwają wirusa, mogą rozwinąć się potencjalnie poważne lub nawet zagrażające życiu choroby, takie jak np. rak szyjki macicy.
Niestety, obecnie nie ma leków, które skutecznie eliminowałyby zakażenie wirusem HPV.
HPV dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego szczepienia rekomendowane są dla obydwu płci. Szczepienia, którym poddadzą się teraz chłopcy będą w przyszłości chronić również pośrednio kobiety, które w ten sposób unikną od nich zakażenia wirusem HPV. Zaszczepieni mężczyźni, którzy nie będą nosicielami wirusa HPV, przerywają łańcuch zakażenia. To zmniejsza liczbę przypadków raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywołanych przez HPV wśród kobiet.
Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy. Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV. Dotychczas na świecie podano ponad 72 mln dawek szczepionki.
Szczepiąc nastolatkę i nastolatka możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, w których przyczyną są wirusy HPV.
Punkty gdzie można się zaszczepić : Powiat drawski
Drawsko Pomorskie, Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim,
B. Chrobrego 4, 94 711 01 26
Drawsko Pomorskie, Przychodnia Lekarzy Rodzinnych "Zdrowie", Obrońców
Westerplatte 1a, 94 363 22 92;
Ostrowice, NZOZ Awimed Andrzej Wiącek - Ostrowice, Ostrowice 96, 94 361 52 78
Wierzchowo, Przychodnia Lekarska "Eskulap", Długa 43, 94 361 84 78
Złocieniec, NZOZ "Medica" S.C., Plac 650 - Lecia 1, 94 367 23 63
Źródło : www.gov.pl