Z wyjazdów, które miały miejsce w lutym, a potem kwietniu 2024 roku, skorzystało łącznie dwudziestu uczniów (podzielonych wcześniej na dwie grupy składające się z dziesięciu uczestników) wraz z opiekunkami: Małgorzatą Jasyk, Renatą Piszak-Walczykowską, Beatą Kucharczyk oraz Joanną Pieńkos.
Cały projekt został sfinansowany ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+, a pomysłodawczynią, a później koordynatorką projektu była wicedyrektor Małgorzata Jasyk.
W grudniu 2023 roku, w drodze postępowania rekrutacyjnego, wyłoniono dwudziestkę szczęśliwców, którzy już wkrótce mieli nabywać umiejętności praktycznych u portugalskich pracodawców. W skład grupy pierwszej weszli następujący uczniowie: Gabriela Wójtowicz, Aleksandra Kranz, Michalina Nosek, Diana Televna, Oliwia Papis, Kacper Okowiński, Aleksander Kowalski, Bartosz Morenko, Radosław Marcinkowski, Hubert Wełna. Ci młodzi ludzie wraz z opiekunami Beatą Kucharczyk oraz Renatą Piszak-Walczykowską wyruszyli po przygodę 25 lutego 2024 r. Zanim dotarli do celu podróży zwiedzili Madryt i najpopularniejsze jego zabytki. Już w kolejnym dniu odbyły się rozmowy z pracodawcami i tym samym rozpoczęła się dwutygodniowa portugalska przygoda. Uczniowie odbywali staże w hotelu Apulia Praia, restauracji Zona Verde, piekarni Pastelaria, warsztacie samochodowym Barcelo Turbo. Po pracy mieli czas na przyjemności, chętnie zwiedzali okolicę. Byli na wycieczkach w Porto, Guimaraes, Ponte de Lima, Viana do Castelo oraz Bradze, odwiedzili escape room.
W ostatnim dniu marca 2024 roku kolejna grupa wyjechała z kraju, by na Półwyspie Iberyjskim nabierać doświadczenia zawodowego. W teamie, nad którym czuwały wicedyrektor Małgorzata Jasyk i Joanna Pieńkos, znalazły się następujące osoby: Wiktoria Dolak, Julia Misiak, Pamela Bednarek, Oliwia Przepiura, Magda Golec, Wanesa Noga, Wiktoria Lonc, Kamil Strajk, Maciej Górski, Alan Stańczykowski. Podobnie jak poprzednicy, uczniowie najpierw spotkali się z pracodawcami by omówić warunki „zatrudnienia”, a potem pod czujnym okiem swoich przełożonych nabywali nowych umiejętności. Pierwsza połowa kwietnia w Barcelos obfitowała w ciepłe i słoneczne dni, tak więc członkowie drugiej grupy chętnie z nich korzystali. W czasie wolnym dużo spacerowali po okolicy, zwiedzili też Porto, Bragę, Guimaraes oraz urokliwe Viana do Castelo. Nie zabrakło integracji z cudzoziemcami, a uczestnicy wyjazdu zawarli przyjaźnie na całe życie.
17 czerwca br. odbyło się spotkanie podsumowujące oba wyjazdy. Uczestnicy przedstawili prezentację multimedialną, przygotowali gazetkę informacyjną. Był też słodki poczęstunek z portugalskim akcentem w postaci pasteis de nata, regionalnego słodkiego przysmaku.
O tym, że podróże kształcą wiadomo nie od dziś. Młodzież z technikum w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim jest na to żywym dowodem. Po odbytych stażach zawodowych uczniowie wrócili do szkoły zainspirowani, z głowami pełnymi pomysłów. Czy zostaną zrealizowane? Czas pokaże.