Eko-fabryka w kaliskim Zespole Szkół
27-06-2024

Eko-fabryka w kaliskim Zespole Szkół

Data wydarzenia: 27-06-2024

Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, działające przy ZS w Kaliszu Pomorskim w maju i czerwcu 2024 r. zrealizowało projekt „Eko-fabryka”.

Na to działanie Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie wsparte przez Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim w ramach realizacji zadania publicznego pn. ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.

Autorką i koordynatorką projektu była Monika Ratajczyk–Filar, a w jego realizacji wzięła udział także Marlena Grzyb. Obie panie są wychowawczyniami w szkolnym internacie.

„Eko-fabryka” był to cykl warsztatów twórczych, w których uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. W trakcie ich trwania młodzież zrealizowała kolejne eko - projekty, których wykonanie opierało się w pierwszej kolejności o produkty z recyklingu, lub „ekologiczne” czyli nie będące dodatkowym obciążeniem dla środowiska.

25 maja z okazji Dnia Matki uczestnicy projektu wykonywali kartki okolicznościowe. W warsztatach wzięło udział 63 uczniów z czterech klas licealnych. Przepiękne kartki, które powstały na tych zajęciach z pewnością ucieszyły adresatki.

W drugim etapie realizacji projektu, w czerwcu, młodzi wraz z opiekunkami budowali domki dla bezdomnych kotów, które przybywają na terenie Kalisza Pomorskiego pod opieką zaangażowanych mieszkańców miasta. Chcąc wesprzeć ich działania młodzież z internatu podczas dwóch trzygodzinnych warsztatów zbudowała 4 domki oraz uszyła posłania do każdego z nich. W warsztatach wzięło udział 11 uczniów.

Serdeczne podziękowania dla właścicieli firmy AURA Meble w Kaliszu Pomorskim, która przekazała nieodpłatnie drewno do zbudowania domków oraz materiał i wypełnienie do uszycia posłań dla kotów. Dzięki Państwa życzliwości, otwartości i chęci współpracy zrealizowana bardzo wartościowy projekt, który okazał się być bardziej potrzebny niż początkowo zakładano – co potwierdzają opiekunowie kotów.

Działania „Eko-fabryki” będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym. W planach są już pomysły na kolejne wartościowe małe i nieco większe projekty.

Autor: Monika Ratajczyk–Filar, ZS w Kaliszu Pomorskim