Narkomania jest problemem społecznym. Osoba, która zmaga się z tym uzależnieniem wcale nie musi wyglądać jak stereotypowy narkoman. Może to być ktoś z naszego otoczenia, kogo nigdy byśmy nie podejrzewali o problem z narkotykami, ponieważ posiada wspaniałą rodzinę, dobrą pracę lub też wzorowe oceny w szkole i wielu przyjaciół.
Powodów sięgnięcia po narkotyki jest wiele, nie sposób wszystkich wymienić. Jednakże do najczęstszych zalicza się wpływ społeczny, chęć ukojenia, chęć ucieczki czy też uniknięcia złego stanu emocjonalno-fizycznego.
Z punktu widzenia zdrowia publicznego, narkomania stanowi olbrzymie zagrożenie, szczególnie w kontekście pojawiających się w szybkim tempie niebezpiecznych substancji psychoaktywnych powodujących ostre zatrucia dzieci i młodzieży, uzależnienia, a nawet zgony.
Uzależnienie to negatywny efekt stosowania narkotyków i środków psychoaktywnych. Przy długotrwałym nadużywaniu są dla organizmu trucizną, która powoli wyniszcza organizm. Narkotyki i substancje psychoaktywne można podzieli na takie, które mają mniejszy i większy potencjał uzależniający należy jednak pamiętać o tym, że uzależniają wszystkie powodując trudno odwracalne skutki fizyczne (m.in. napady padaczkowe, udar mózgu, zawał serca, uszkodzenia nerek, uszkodzenia wątroby) i psychiczne (m.in. zaburzenia osobowości, zaburzenia nastroju, psychozy, depresja, nerwica, stany lękowe).
Najbardziej popularne i silnie uzależniające obecnie narkotyki na rynku to: marihuana, amfetamina, kokaina, LSD, heroina jak również fentanyl, o którym w ostatnim czasie jest bardzo głośno i który ma miano jednego z najgroźniejszych narkotyków na świecie.
Dzisiaj dostępność narkotyków jest znacznie większa niż jeszcze 20 lat temu. Związane jest to z postępem technologicznym, globalizacją, czy tez zmianami w prawie w niektórych krajach. Internet stał się łatwo dostępnym kanałem dystrybucji nielegalnych substancji, a także szerzenia informacji na ich temat. Ograniczenie narkomanii jest trudne, gdyż zyski z handlu, produkcji, przemytu narkotyków są ogromne. Kartele narkotykowe działają sprawnie, posługując się korupcją i przemocą. Poszczególne kraje w różny sposób odpowiadają na problem narkomanii.
Zbiegający się z okresem wakacyjnym Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii nie jest przypadkiem. To właśnie wakacje są sprzyjającym okresem, podczas którego wiele młodych ludzi sięga po raz pierwszy po narkotyki. Nie ma gwarancji, ani recepty na to, że nasze dziecko nie sięgnie po narkotyki, ale warto działać, rozmawiać, uświadamiać czym są i jak są groźne. Mając świadomość, że na uzależnienie najbardziej podatne są osoby, które mają niską samoocenę, zaburzony system wartości, niezaspokojone podstawowe potrzeby, należy budować w dziecku poczucie akceptacji, dbać o dobre wzajemne relacje, nie krytykować, nie wyśmiewać być blisko, by dziecko miało poczucie bezpieczeństwa i czuło się zaopiekowane.
Święto to jest także okazją do uświadomienia osobom uzależnionym, że przy pomocy specjalistów i wsparciu bliskich osób możliwy jest powrót do życia bez narkotyków! Leczenie jest ogólnie dostępne i bezpłatne. Leczenie w poradni uzależnień nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.
Proszenie o pomoc nie jest wstydem, a oznaką dojrzałości dbania o siebie!!!
800 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia”
Telefon Zaufania jest dostępny dla osób z całej Polski i działa codziennie
w godzinach 16.00-21.00. Pomoc udzielana przez telefon jest anonimowa, bezpieczna i oparta na zasadzie zaufania.
Źródło :
www.gov.pl
www.kcpu.gov.pl
www.monar.org