Barszcz Sosnowskiego jest jednym z najbardziej niebezpiecznych gatunków roślin w Polsce. Stanowi on ogromne zagrożenie dla ludzi, jest inwazyjny i bardzo trudny do zwalczenia ze względu na niezwykła plenność. Bezpośredni kontakt z jakąkolwiek częścią rośliny powoduje poparzenia skóry II i III stopnia, które są bardzo bolesne i mogą prowadzić do głębokich ran oraz długotrwałych przebarwień skóry. Także wdychanie olejków eterycznych, które są szczególnie lotne w upalne dni, może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Mogą pojawić się nudności, ból głowy, torsje, itp. Roślina ta stanowi największe niebezpieczeństwo w okresie kwitnięcia i owocowania, czyli w okresie wysokiej temperatury na zewnątrz
Barszcz Sosnowskiego kształtem i budową przypomina popularny koper, jednak jest od niego znacznie większy. Osiąga od 1 m do 4 m wysokości, a jego podłużnie bruzdowana łodyga może mieć do 10 cm średnicy. Łodyga jest pusta w środku.
W związku z tym, że co roku wiele osób ulega poważnym poparzeniom tą rośliną, Główny Inspektorat Sanitarny przygotował materiał edukacyjny na temat zagrożeń związanych z barszczem Sosnowskiego oraz zaleceń, jak uniknąć poparzenia oraz jak postępować w przypadku kontaktu z ww. rośliną.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi (broszura w formie pdf)
Materiał Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
http://issuu.com/glownyinspektoratsanitarny/docs/barszcz_sosnowskiego