Działania są finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Projekt zakłada doposażenie Stowarzyszenia "EDULICA" w sprzęty i artykuły do organizowania działań o charakterze edukacyjnym, ekologicznym i integrującym oraz materiały, które będą promowały samo stowarzyszenie tam, gdzie się ono pojawi (logo, roll-up). Warsztaty wypieku chleba, poznanie zasad racjonalnego gospodarowania zasobami natury i przekazywanie tej wiedzy innym grupom społecznym pozwoli na szersze nawiązanie współpracy i wdrażanie właściwych postaw i działań, gdzie korzyści osiągnie każda ze stron.
6 czerwca br., grupa dziewcząt z MOW w Czaplinku wraz z nauczycielami, a zarazem członkami Stowarzyszenia, brała udział w warsztatach edukacyjnych w gospodarstwie ekologicznym Juchowo Farm. Uczestniczki warsztatów zapoznały się z działalnością gospodarstwa, formami prowadzonych tam inicjatyw i form pomocy innym ludziom. Kolejna część spotkania upłynęła pod hasłem „Od ziarenka do bochenka” – dziewczęta poznały rodzaje zbóż i wytwarzane z nich rodzaje mąk i kasz. Następnie przystąpiły do własnoręcznego wykonania chałki chlebowej, tuż po poznaniu składników i receptury. W czasie oczekiwania na wypiek pieczywa, wychowanki MOW udały się na spacer po gospodarstwie – odwiedziły obory i zagrody zwierząt, poznały zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego w poszanowaniu środowiska i wzajemnych korzyści. Na uczestniczki czekała także degustacja lokalnych produktów. Ostatnią częścią spotkania było poznanie ogrodu zielnego i szukanie ziół, które można wykorzystać do przygotowania herbat czy naparów. Na zakończenie każdy przygotował własną mieszankę ziół na aromatyczną i zdrową herbatę. Warsztaty pozwoliły na zagłębienie wiedzy o wypieku pieczywa. Wiedza ta już niedługo zostanie wykorzystana przez wychowanki MOW, które przekażą zdobytą wiedzę gościom, którzy zostaną zaproszeni do współpracy już na miejscu, w Czaplinku. Było to wspaniałe przeżycie i ogrom wiedzy, która zostanie w głowach na długo.
Koordynatorem projektu jest Małgorzata Siluk, nauczycielka MOW w Czaplinku i członek Stowarzyszenia EDULCA.