Był to już drugi w tym roku wyjazd edukacyjny we współpracy z IPN.
Organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był Jakub Wojewoda z OBEN IPN w Szczecinie, który zaprosił kaliskich licealistów na film. Przed projekcją filmu historyk, dr Przemysław Benken wprowadził młodzież w realia przełomowych dla naszego kraju wydarzeń sprzed 35 lat.
Obraz w reżyserii Pawła Kędzierskiego jest powstałym w 1990 r. reportażem relacjonującym pierwsze po wojnie częściowo demokratyczne wybory w Polsce. Ukazuje klimat kampanii wyborczych obu stron, komunistycznej oraz opozycji. Ówcześni kandydaci nie stronili od alkoholu. Dzisiaj taki obraz polityka jest nie do przyjęcia, co dodatkowo powoduje, że dokument stał się bardziej realny. Igor Mertyn, reżyser i filmoznawca zwrócił uwagę na to, że współcześni politycy do publicznych wystąpień potrzebują specjalnego przygotowania: odpowiedniego oświetlenia, makijażu, ubrania itp. Paweł Kędzierski przedstawił także postawę studentów krytycznie nastawionych do wyborów. Bez cenzury, wyciszania i zmian młodzież zobaczyła fragment życia Polaków w tamtym czasie: sposób mówienia, ubierania się, długie kolejki do sklepów spożywczych, rozmowy ludzi między sobą o kandydatach do przyszłego parlamentu.
Dziękujemy Jakubowi Wojewodzie za zaproszenie na film i jego omówienie, co umożliwiło młodym ludziom przeniesienie się do czasów kiedy tworzyły się podstawy demokracji w naszej Ojczyźnie.