przekonać się czy ich zwycięskie pomysły na dekorację klasy podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w 2023 i 2022 roku, zbliżone były do oryginałów. Uczniowie udekorowali wówczas klasę makietą Grobu Nieznanego Żołnierza, a podczas wcześniejszej edycji były to powstańcze kanały. Nagrodę, ufundowaną przez Radę Rodziców, postanowili więc przeznaczyć na dofinansowanie wyjazdu do Warszawy.
Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od wieczornej wizyty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i spaceru Krakowskim Przedmieściem. Muzeum Powstania Warszawskiego, jako pierwszy punkt zaplanowanego programu wycieczki, był dużą dawką wiedzy i świetnym podłożem przed kolejnym punktem programu – spotkaniem z Powstańcem Warszawskim, Jerzym Substykiem „Jurnym”. Pan Jerzy, jak sam stwierdził podczas spotkania „ma 3 lata… do setki” i z radością wyczekuje na setną rocznicę swoich urodzin. Jest wiceprezesem Prezydium Zarządu Związku Powstańców Warszawskich, w którego budynku gościliśmy i dzięki życzliwości Agnieszki Witkowskiej mogliśmy w dniu wolnym od pracy tej instytucji, spotkać się osobiście z panem Jerzym.
Po tak niecodziennym spotkaniu przyszedł czas na wizytę w Sejmie RP. Tu, dzięki uprzejmości Biura Poselskiego Adama Lubońskiego i zaangażowaniu Janusza Klawińskiego uczniowie mogli rozejrzeć się po sejmowych korytarzach i poznać historię polskiego parlamentaryzmu. Z tego miejsca kierujemy podziękowania do Tomasza Bukowskiego i Macieja Słomki. Pałac Kultury i Nauki i Złote Tarasy dopełniły dnia pełnego atrakcji.
W kolejnym dniu wizyty w Warszawie uczniowie odwiedzili miejsce wyjątkowe dla historii Warszawy i II wojny światowej – Pomnik i Cmentarz Powstańców na Warszawskiej Woli, gdzie hitlerowcy dokonali rzezi ludności cywilnej. Temu wydarzeniu, tolerancji i wolności, poświęcone były warsztaty w tamtejszej Izbie Pamięci, w których wzięła udział kaliska młodzież. Wysłuchali też nagrania z przesłaniem Wandy Traczyk–Stawskiej ps. „Pączek”, która przez wiele lat zabiegała o powstanie tej Izby Pamięci. Dziękujemy Agnieszce Pawelec ze stołecznego Ratusza za pomoc w organizacji naszego pobytu i spotkań w Warszawie.
Muzeum Geologiczne Polskiego Instytutu Geologicznego w Warszawie było geograficznym aspektem wycieczki i pozwoliło w Dniu Geografa pochylić się nad zdecydowanie starszą historią obszaru Polski. Spacer nowym mostem pieszo-rowerowym nad Wisłą, krótkie spotkanie pod pomnikiem Syrenki, spacer uliczkami starówki warszawskiej w pogodne popołudnie, zakończyły wizytę kaliskiej młodzieży w stolicy. Rankiem kolejnego dnia uczniowie pożegnali Warszawę.