Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21.
Święto to ustanowione zostało w 2005 roku, przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. którego celem jest podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Drobne gesty mają duże znaczenie, mogą przyczynić się do niwelowania barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Niestety wciąż panują błędne przekonania dotyczące osób z zespołem Downa, które mogą wpływać na to, jak są postrzegane i traktowane przez społeczeństwo. Warto zatem pamiętać, ze każda osoba z zespołem Downa jest unikalna i nie powinna być definiowana tylko przez swój syndrom. Osoby te mają swoje własne talenty, umiejętności, zainteresowania i osobowość, tak jak każdy inny. Choć osoby z zespołem Downa mogą mieć pewne trudności w edukacji, są zdolne do uczenia się i rozwijania nowych umiejętności przez całe życie. Wspierające środowisko, odpowiednie narzędzia i metody nauczania mogą znacznie przyczynić się do ich postępów, rozwoju i funkcjonowania w życiu codziennym. Doświadczenia życiowe osób z zespołem Downa są bardzo różne. Niektóre osoby mogą prowadzić stosunkowo niezależne życie, podczas gdy inne mogą potrzebować znacznej opieki i wsparcia osób trzecich. Podkreślić należy to, iż osoby te, są częścią społeczeństwa i mają prawo do pełnego uczestnictwa na takich samych zasadach jak wszyscy inni. Mogą uczęszczać zarówno do szkół, pracować, tworzyć związki, mieć własne hobby, uprawiać sport i po prostu być szczęśliwym człowiekiem.
Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji, aby okazać swoją tolerancję i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21.