Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Kaliscy licealiści na Przystanku Historia
18-03-2024

Kaliscy licealiści na Przystanku Historia

Data wydarzenia: 18-03-2024

W środę, 13 marca 2024 r. uczennice i uczniowie trzech klas – Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim wzięli udział w spotkaniu w ramach Przystanku Historia, przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie Delegaturę w Koszalinie.

Wydarzenie miało miejsce w kaliskim pałacu. 

Tematem spotkania była historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück, którego filia znajdowała się na terenie Kalisza Pomorskiego w latach 1944-1945. 

Spotkanie było przyczynkiem do dyskusji o tym, co po blisko 79 latach  od zakończenia II wojny światowej udało się ustalić Instytutowi Pamięci Narodowej na temat istnienia fili obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück w Kaliszu Pomorskim oraz dlaczego prokurator Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  zdecydował się na wszczęcie  śledztwa w tej sprawie.

Gośćmi spotkania byli prokurator Krzysztof Bukowski z Instytut Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Szczecinie Delegatura w Koszalinie, Krzysztof Ignaszewski, pasjonat historii regionalnej ze Stowarzyszenia „Bastion Tradycji” z Kalisza Pomorskiego  oraz  Krzysztof Wiśniewski, działacz społeczny, badacz lokalnej historii, który w 2014 r. poruszył temat filii obozu na swoim blogu, co stało się pierwszym krokiem do szerszego zbadania tej poruszającej kwestii. Spotkanie prowadził Rafał Semołonik, historyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Koszalinie. W wydarzeniu wziął udział również burmistrz Kalisza Pomorskiego, Janusz Garbacz.

Prokurator Krzysztof Bukowski zaprezentował zebrane dotychczas przez IPN informacje na temat kaliskiego obozu, w tym nieznaną do tej pory w Kaliszu Pomorskim relację byłego więźnia z 1978 r. oraz plan obozu wykonany prawdopodobnie także przez więźnia. Obóz koncentracyjny w Kaliszu Pomorskim działał niespełna rok - od wiosny 1944 r. do stycznia 1945 r., gdy został ewakuowany. Przetrzymywano tu do tysiąca więźniów. Ilu ich było i jakiej byli narodowości, czy byli zatrudnieni przy produkcji rakiet V1 i V2 - między innymi na te pytania ma odpowiedzieć śledztwo, które rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia. Koszaliński prokurator prowadzi już międzynarodowe śledztwo związane z głównym obozem Ravensbrück, które dotyczy zbrodni popełnionych na obywatelach polskich.

Krzysztof Wiśniewski zaprezentował stan swoich ustaleń dotyczących kaliskiego obozu oraz historię odkrywania i szerszego nagłośnienia tej tematyki. Krzysztof Ignaszewski przedstawił wkład Stowarzyszenia „Bastion tradycji” w zbadanie terenu obozu oraz artefakty pochodzące z prac terenowych na terenie, gdzie się znajdował. Parce odbyły się za zgodą i we współpracy z nadleśniczym Nadleśnictwa Kalisz Pomorski Hubertem Kozakiem, który jest obecnie gospodarzem tego miejsca.  

Udział w spotkaniu i odkrywaniu nieznanych dotąd, dramatycznych faktów z historii Kalisza Pomorskiego był dla młodzieży cenną i nieszablonową lekcją najnowszej historii w wymiarze lokalnym. Z pewnością skłonił młodych do większego zainteresowania losami Małej Ojczyzny i poszukiwań ciekawych historii również we własnych rodzinach, do czego zachęcał p. prokurator. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele – Beata Wrzosek–Majewska, Paweł Łuczko i Zbigniew Jarząbek. W wydarzeniu brał udział także dyrektor szkoły Maciej Rydzewski. 

Organizatorami spotkania byli: Gmina Kalisz Pomorski, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie Delegatura w Koszalinie.

Autor: Maciej Rydzewski, ZS w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życzenie

Ikona