II Olimpiada Gier Planszowych IPN odbyła się w Przystanku Historia IPN w Szczecinie. Brało w nich udział ponad dwieście uczennic i uczniów szkół z województwa zachodniopomorskiego. Olimpiada, odbywająca się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej miała charakter eliminacji regionalnych. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się najlepsze drużyny w poszczególnych grach.
Tematyka gier planszowych wydawanych przez IPN jest ściśle związana z procesem. odzyskiwania niepodległości, wysiłkiem zbrojnym polskiego żołnierza, a także martyrologią Polaków. Podczas zachodniopomorskich eliminacji Olimpiady Gier Planszowych uczniowie poznawali historię grając m.in. w „Misia Wojtka”, „Gwiaździstą Eskadrę 303”, „Niepodległą” czy „ORP Orzeł”.
Młodzież z Kalisza Pomorskiego uczestniczyła w rozgrywkach w gry „Znaj Znak” - 2 zawodników, „Gwiaździsta Eskadra 303” - 2 drużyny po 3 zawodników każda, „Bitwa Warszawska” - 2 drużyny po 2 zawodników każda oraz „ORP Orzeł” - 2 zawodników.
Dwie kaliskie z drużyny po zaciętej rywalizacji, w której o zajęciu czołowych miejsc decydowała m.in. dogrywka, osiągnęły bardzo duży sukces, zdobywając dwukrotnie 3 miejsca: drużyna z klasy 1 technikum informatycznego, w składzie – Bartłomiej Sztobryń, Kacper Starzyński i Patryk Naumiak w grze „Gwiaździsta Eskadra 303” oraz drużyna z klasy 2 liceum, w składzie – Kornelia Kucharska i Julia Biernacka w grze „Bitwa Warszawska”.
Warto podkreślić, że laureatki i laureaci Olimpiady z Kalisza Pomorskiego brali udział w rozgrywkach po raz pierwszy.
Opiekunami grupy byli Wojciech Sztobryń i ks. Przemysław Gracek. W przygotowaniach młodzieży do gier brał udział również Krzysztof Wójciak.
- Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. Jednocześnie mam wielką nadzieję, że w przyszłych edycjach tego wydarzenia uda nam się osiągnąć jeszcze większe sukcesy, powiedział koordynator Olimpiady w ZS w Kaliszu Pomorskim, Wojciech Sztobryń.
Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie transportu młodzieży do Szczecina, bez którego udział w Olimpiadzie nie byłby możliwy.