W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Powiatu Drawskiego, a wśród nich rolnicy, przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele Lasów Państwowych, stowarzyszeń, Lokalnego Partnerstwa ds Wody, instytucji państwowych i samorządowych. Gościliśmy również Zastępcę Dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Doractwa Rolniczego – Panią Beatę Wilk i Zastępcę Dyrektora Zarządu Zlewni w Pile – Pana Dawida Rutę oraz panelistów:
Panel prowadzili: Emilia Ślimko i dr Maciej Antkowiak ze Stowarzyszenia „Osada Możliwości“ w Prosinku.
Spotkanie składało się z dwóch części:
Dziękujemy Panu Adamowi Cyganowi za nagranie i udostępnienie na Drawskich Stronach Internetowych pełnego nagrania panelu.
Szczególne podziękowania kierujemy do organizatorów: Lokalnego Partnerstwa Wodnego w Powiecie Drawskim i Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Szczecinku.
Dziękujemy za pytania, wnioski i refleksje mieszkańców, organizacji, rolników, przedsiębiorców i instytucji, troszczących się o wodę nasze wspólne dobro.
Podczas panelu usłyszeliśmy m.in., że: działania „leczące“ różne odcinki Drawy muszą być „robione z głową“, bo „w przyrodzie nie ma kompromisów“. Do tego potrzebna jest współpraca na różnych poziomach. Ktoś powiedział: „warto rozmawiać“, by przeciwdziałać problemom. Ktość napisał: „wiedza jest zbyt cenna, by pozostawić ją naukowcom“. Zapraszamy do wspólnego stworzenia i redagowania listu do ministerstwa i parlamentarzystów w celu wprowadzania zmian systemowych np. dopłat dla właścicieli gruntów za zalane czasowo ich terenów, oraz podjęcia wspólnych działań pomagających chronić zasoby wody i promować jej gromadzenie i ograniczanie odpływu. Propozycje, proszę przesyłać na mail drzewo7042@wp.pl z tytułem „WODA“.
Mieszkańcy Powiatu Drawskiego nie raz dowiedli że wspónie potrafią wiele zdziałać. W celu zmniejszenia ryzyka braku wody w zlewni Drawy, różne instytucje, samorządy przedsiębiorcy, mieszkańcy i turyści muszą stworzyć przestrzeń do rozmowy i wymiany poględów. Systemowe zmiany zaczynają się od dialogu, po którym słowa zamieniają się w czyn.
Odpowiedzi na pytania zadane podczas panelu, będą zamieszczane na DSI od 18.12.2023. Zbieramy również do 22.12.2023 r. propozycje dot. organizacji kolejnego panelu. Jak na razie mamy prośby o to, by zaprosić panelistów - przedstawicieli: ZODR, Wód Polskich, samorządu lokalnego i wojewódzkiego oraz parlamentarzystów. Zapraszamy do działania na rzecz dobra wspólnego – przeciwdziałenie obniżaniu się poziomu wody w zlewni Drawy.