Jednym z głównych celów budowy Systemu było udostępnienie użytkownikom danych gromadzonych w rejestrach oraz ewidencjach prowadzonych przez województwo, a także dostarczenie narzędzi do realizacji zadań statutowych dla części wydziałów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Jednostek Organizacyjnych Województwa Zachodniopomorskiego. Efektem prac było utworzenie w Systemie dedykowanych modułów - aplikacji, które zapewniają obsługę Interesantów on-line.
Zdjęcie 1 Portal informacyjny Projektu RIIP WZ
Dane wojewódzkie zgromadzone są w następujących komponentach Systemu:
1. Moduły dziedzinowe, w tym:
· Moduł Rolnictwo i Rybactwo,
· Moduł Gospodarka Nieruchomościami,
· Moduł Parki Krajobrazowe,
· Moduł Ochrona Środowiska,
· Moduł Planowanie Przestrzenne,
2. Portal WODGiK
Przetwarzane dane wojewódzkie prezentowane są użytkownikowi w nowoczesnej aplikacji działającej w przeglądarce internetowej. Zadaniem tej części Systemu RIIP WZ jest publikowanie, przeglądanie i wyszukiwanie danych przestrzennych poszczególnych departamentów.
Zdjęcie 2 – Okno startowe Portalu WODGIK
Udostępnione aplikacje oferują narzędzia umożliwiające użytkownikom:
• importowanie danych,
• lokalizowanie przestrzenne obiektów na podkładzie referencyjnym,
• generowanie map tematycznych,
• definiowanie usług danych przestrzennych, umożliwiających publikację danych.
Zarejestrowany użytkownik ma dostęp do wojewódzkich e-usług. Czytelny i intuicyjny panel główny ułatwia poruszanie się po Portalu. Dzięki interaktywnej komunikacji wszystkie czynności związane ze składaniem i obsługą wniosków procedowane są w sposób elektroniczny. Do tej pory załatwianie tego typu spraw wymagało osobistego stawiennictwa w urzędzie lub wymiany korespondencji e-mail.
Warto podkreślić, że moduły dziedzinowe są zintegrowane z systemami zewnętrznymi w tym systemami Partnerów projektu, co w jeszcze większym stopniu zapewnia kompleksową obsługę sprawy zgłoszonej przez użytkownika. Integracja z Krajowym Węzłem Identyfikacji Elektronicznej (login.gov.pl) umożliwia uwierzytelnianie składanej dokumentacji. Z kolei połączenie z systemem EZD PUW prowadzi do równoległego zarejestrowania dokumentacji w funkcjonującym w Urzędzie systemie obiegu dokumentów. Użytkownik ma również dostęp do zewnętrznego systemu płatności elektronicznych, który umożliwia dokonanie płatności ijej automatyczne rejestrowanie w dedykowanym module.