Także ta obecna, jak wszystkie poprzednie, została przygotowana w ramach projektu realizowanego we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” z Urzędem Miejskim w Kaliszu Pomorskim.
Wśród zaproszonych gości, powitanych przez prowadzącą prelekcję Joannę Mączkowską, był wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego Radosław Czapek, dyrektor kaliskiego Zespołu Szkół Maciej Rydzewski oraz przedstawiciele regionalnego stowarzyszenia „Bastion Tradycji”: Krzysztof Ignaszewski i Wiesław Przytarski. Opowieści o pięciu wielkich miłościach w rodzinie Zühlke, z których dwie pierwsze doprowadziły do kupna Rittergut Kallies (tutejszego majątku rycerskiego), a trzy następne do jego rozwoju - okazały się bardzo wzruszające. Dodatkowo te wydarzenia działy się właśnie tu… Wprawdzie lata temu, ale w tej samej Czerwonej Szkole, czy w stojącym po sąsiedzku Pałacu otoczonym parkiem.
Jak wynika z historii rodziny Zühlke (opracowanej przez syna ostatniego właściciela – Hansa Joachima Zühlke) oraz z odnalezionych w archiwach dokumentów, kaliski Pałac był miejscem szczęśliwych i spełnionych miłości, które przerywały jedynie wojny, dlatego mieszcząca się tu dzisiaj Sala Ślubów powinna współczesnym nowożeńcom przynosić podobnie szczęśliwe, wspólne życie.
Dodatkowo wyświetlono film zrealizowany kilka lat temu przez Joannę Mączkowską i Bogumiła Kurylczyka zatytułowany „Pałac zgody narodów”. Właśnie Hans Joachim Zühlke wspomina w nim dzieciństwo, które spędził w kaliskiej rezydencji oraz późniejszą ucieczkę jej właścicieli przed nacierającą na Kallies Armią Czerwoną w lutym 1945 r. Można go zobaczyć na portalu internetowym: My-Kalisz Pomorski-Okolice-Świat. A wkrótce zostanie tam zamieszczony pełny tekst „Tajemnic rodziny Zühlke” wraz z unikalnymi, archiwalnymi ilustracjami.
Dyrektor kaliskiego Zespołu Szkół Maciej Rydzewski podziękował na zakończenie prezentacji zarówno jej autorom jak i współpracującym z nimi uczniom. Podkreślił, że systematyczność odsłaniania kolejnych tajemnic Kalisza Pomorskiego, z których każda następna okazuje się niemniej ciekawa i ważna – zasługuje na uznanie i rodzi nadzieję, że ten cykl potrwa jeszcze długie lata. Wiceburmistrz Radosław Czapek dodał, iż te historie, odkrywane corocznie na podstawie uzyskanych dokumentów lub relacji, w znaczący sposób wzbogacają wiedzę o Kaliszu Pomorskim nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale i powiatu oraz okolicy.