Podczas wydarzenia poruszono ważny problem społeczny – hejt, który pojawia się w różnych płaszczyznach życia społecznego.
Do współpracy zaproszono uczniów Szkoły Podstawowej w Czaplinku, młodzież z Zespołu Szkół w Czaplinku, podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu i w Rzepczynie oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czaplinku. Imprezę honorowanym patronatem objęli Starosta Drawski oraz Burmistrz Czaplinka.
Zjawisko hejtu objaśniali uczestnikom happeningu: dzielnicowy Komisariatu Policji w Czaplinku oraz studenci Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy przyjechali z opiekunem dr Celiną Timoszyk. Studenci przeprowadzili także warsztaty w klasach VI szkoły podstawowej w Czaplinku oraz podzielili się z uczestnikami imprezy swoją wiedzą na temat hejtu.
Duża grupa uczestników imprezy obejrzała w Czaplineckim Ośrodku Kultury przedstawienie „Hej ty” wykonane przez Teatr „Krzyk” z Maszewa. W CZOK-u odbyło się także spotkanie online z Moniką Miller, aktorką i piosenkarką.
Na boisku Orlik zaprezentowali się uczniowie szkół, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz grupy młodzieżowe z Czaplinka, którzy pokazali swoje talenty i zachęcali swoją aktywnością do rozwijania zainteresowań.
Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku przedstawiły pantomimę „W sieci” oraz przekazały apel „młodych do młodych”. Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej w Czaplinku wyrecytowali wiersz „Hejt boli”, a zespół „Dream Team” z klasy IV ora tańczący duet z klasy VIII urozmaicili spotkanie układem tanecznym. Uczennice Zespołu Szkół w Czaplinku, chłopcy z Ośrodka Wychowawczego z Rzepczyna oraz wychowanki MOW w Czaplinku zaprezentowali swoje talenty wokalne. Piękną pantomimę o wartościach przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czaplinku.
Przed uczestnikami swoje niesamowite zdolności zaprezentowała grupa młodych akrobatek, która rozwija się pod opieką Katarzyny Andrzejewskiej. Do udziału w rozwijaniu pasji zachęcali młodzi strażacy – ochotnicy oraz wysportowani zawodnicy z Akademii Piłkarskiej.
Wielkie brawa i podziękowania dla wszystkich!!!
Gościem specjalnym Happeningu był raper Mikser - Mikołaj Mądrzyk z Częstochowy, który zaskoczył wszystkich spontanicznością i lekkością słowa. Podzielił się swoimi doświadczeniami, a jego przeżycia związane z hejtem wywarły na młodzieży duże wrażenie.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli MOW w Czaplinku w przygotowaniach i organizacji happeningu: Staroście Drawskiemu Stanisławowi Cybuli, Burmistrzowi Czaplinka Marcinowi Naruszewiczowi, dr Celinie Timoszyk wraz z grupą studentów Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego, Przewodniczącej Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czaplinku Wioletcie Cylkowskiej, Dyrektorce Czaplineckiego Ośrodka Kultury Aleksandrze Łuczyńskiej, kierownik Referatu Planowania, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Promocji Katarzynie Kibitlewskiej, kierownikowi Referatu Sportu i Rekreacji Januszowi Ziętkiewiczowi, Sebastianowi Żukowskiemu i firmie Orskov Foods w Kołomącie, Dyrekcji Nadleśnictw w Tychowie i w Czaplinku, Bogdanowi Andziakowi, właścicielowi Pałacu Siemczyno, Agencji reklamowej SPOKO - Cezary Bera, Firmie New Benita Jakubowska-Antonowicz z Warszawy; Firmie Vena Art z Lublina; anonimowemu ofiarodawcy, który wsparł działania nie po raz pierwszy, wszystkim uczestnikom imprezy i ich opiekunom.
Dzięki ich wsparciu i pomocy zorganizowano stoisko profilaktyczne i przygotowano pyszności na stosiku gastronomicznym (słodkości nie zabrakło dla nikogo).
Happening został zrealizowany m. in. dzięki funduszom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych 2023 r. dla organizacji pozarządowych ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Drawskiego i ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. „MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA FIO w WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM 2021-2023”.
Autor: Marzena Cieślik, Marta Mastyła – MOW w Czaplinku, red. M. Siluk