Wzięła w nich udział młodzież ze szkolnej gazety „Kontrast” działającej przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.
Dla każdego, kto potrzebuje nagłego dreszczu emocji, literatura grozy będzie odpowiednim wyborem. Siedząc w kapciach, w miękkim fotelu, możemy czytać przerażające historie, które zabiorą nas w świat ekscytujących doznań. Literatura ta potrafi nie tylko napędzić nam stracha, lecz trzymać nas w napięciu emocjonalnym. Fabuła rozpoczyna się zazwyczaj zwyczajnie, jednak z każdą przeczytaną kartką znajdujemy się bliżej niesamowitych wydarzeń.
Uczestnicy warsztatów chcieli wejść w tę rzeczywistość, by później opowiedzieć czytelnikom własną historię. Wyposażeni w laptopy, od pierwszego dnia notowali, czym dokładnie jest literatura grozy, kiedy się narodziła i jakie znaczenie ma w kulturze. Dawno temu literatura grozy była kojarzona z okrucieństwem, autorzy nie chcieli podpisywać się pod własnymi opowiadaniami, powieściami. Wstydzili się i bali reakcji społeczeństwa na ich prace. Tworzenie literatury grozy wcale nie jest takie łatwe. Nastrój, pomysł, opisy – wszystkie elementy są ważne.
By lepiej zrozumieć jak właściwie opisywać nocną przyrodę, uczestnicy warsztatów ruszyli na wieczorny spacer w towarzystwie prowadzących: polonistki, Aleksandry Radeckiej i Tomasza Ogonowskiego, dramaturga i dramatopisarza Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Wszyscy obserwowali i na własnej skórze doświadczali emocji oraz wyobrażeń, jakie nasuwały im się, gdy w mroku gęstniał las i tylko z daleka błyszczały światła w oknach domów.
Następnego poranka 13 grudnia młodzież otrzymała ważne wskazówki związane z pisaniem i zabrała się za konstruowanie opowiadań grozy. Proces pisania, mimo że był przyjemny, zajął kilka godzin. Skończone prace młodzi oddawali do recenzji, którą wykonał Tomasz Ogonowski. Wskazywał błędy i zaznaczał niejasności.
Ostatniego dnia warsztatów, 14 grudnia, wszystkie opowiadania były już przeczytane i omówione. Młodzież zagłosowała na swojego faworyta, na najciekawsze opowiadanie. Miejsce pierwsze zajęła praca: „Osiem saren i pan lasu” Igi Kucharskiej, uczennicy pierwszej klasy. Licealiści podkreślali, że warsztaty dały im niepowtarzalną możliwość zintegrowania się, doceniali pomysł spaceru ciemną nocą, który zainspirował ich do pisania. Poznali ciekawych autorów literatury grozy, takich jak: Ann Radcliffe, Mary Shelley, Edgar Allan Poe, Howard Phillips Lovecraf. Uczniowie szczególnie docenili możliwość rozmowy o swoich tekstach, profesjonalne uwagi Tomasza Ogonowskiego były dla nich bardzo ważne, pozwoliły pisać lepiej i unikać błędów. Z uśmiechem mówili, że takiego skupienia i ciszy podczas pisania dawno nie doświadczyli.
Warsztaty prowadzili wspólnie Tomasz Ogonowski i Aleksandra Radecka. Działanie zostało dofinansowane z dotacji Nadleśnictwa Mirosławiec dla działającego przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”. Dziękujemy prowadzącym za przekazaną wiedzę, a Nadleśniczemu Nadleśnictwa Mirosławiec, Pawłowi Olszackiemu za wsparcie młodych dziennikarzy.