W programie pobytu kluczowym punktem było Europejskie Centrum Solidarności, w którym uczniowie zapoznali się z dziedzictwem i działalnością „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynnym uczestnictwem działaczy związku w budowie tożsamości europejskiej. Duże wrażenie zrobił na uczniach nowoczesny gmach przypominający kadłub statku, który zacumował nieopodal legendarnej Bramy nr 2 prowadzącej na teren Stoczni Gdańskiej. Wystawa główna: „Drogi do Wolności” przedstawia w sposób nowoczesny, interaktywny czas oraz drogę Polski i Polaków do wolności. Przed siedzibą Stoczni Gdańskiej i Pomnikiem Poległych Stoczniowców młodzież wraz z nauczycielami oddała hołd bohaterom NSZZ „Solidarność”. Uczniowie byli zauroczeni zabytkami Starówki w Gdańsku - zwiedzili główny trakt handlowy, ratusz, fontannę Neptuna, Dwór Artusa i Katedrę Najświętszej Marii Panny.
Następnym punktem wycieczki był symbol wybuchu II Wojny Światowej - Pomnik Obrońców Westerplatte, przy którym uczniowie wysłuchali informacji na temat heroicznej obrony gdańskiego półwyspu przed atakiem hitlerowców.
Kolejny etap programu - Muzeum II Wojny Światowej – to nowoczesna i atrakcyjna opowieść o wojnie na świecie, a nie tylko w Polsce. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły udokumentowane multimedialnie przeżycia zwykłych ludzi czy rekonstrukcja uliczki przedwojennego miasta i jej powojennego wizerunku.
Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku – największego z zachowanych w Europie średniowiecznych gotyckich ceglanych zamków. Uczniowie zwiedzili między innymi: Kościół Najświętszej Marii Panny, kapitularz, kuchnię i refektarz konwentu, Wieżę Gdanisko, Pałac Wielkich Mistrzów, przedzamcze oraz fortyfikacje zewnętrzne.
Dzięki projektowi „Poznaj Polskę” uczniowie w sposób atrakcyjny utrwalili i skonfrontowali swoją wiedzę z historii Polski i uświadomili sobie ogromną rolę Polski na arenie międzynarodowej. Poczucie dumy z bycia Polką/Polakiem pozostanie w świadomości uczniów na zawsze.