Pisząc odręczne kartki świąteczne można liczyć na terapeutyczny efekt. Pamięć kinestetyczna pozwoli nam powrócić z nostalgią do czasów, kiedy większość korespondencji pisana była ręcznie i w charakterze pisma zawrzeć emocje, które nam towarzyszą. Czynność ta pozwoli nam zatrzymać się tu i teraz, reguluje emocje oraz uczy nas, jak przekazywać to, co przeżywamy. Pisanie odręczne wymaga od nas skupienia, ustrukturyzowania myśli, nadawania znaczenia. Ponadto, jeśli piszemy do kogoś życzenia, skupiamy się na tej osobie, na tym co chcemy jej powiedzieć, w pewnym sensie w momencie pisania jesteśmy z nią. Dzięki temu życzenia stają się zdecydowanie bardziej osobiste niż wysłane wiadomości sms. Kartka z życzeniami ma również tę przewagę, że nie da się jej skasować, przeoczyć w natłoku wiadomości. Jest czymś namacalnym, ważną umiejętnością świętowania.
Krótka zachęta:
· Kartkę wypisz ręcznie, postaraj się, zrób to z całą starannością i niech nie zniechęca Cię fakt, że twój charakter pisma nie jest piękny. Chęci bardzo się liczą. Liczy się gest, a przecież można wybrać piękną kartkę.
· Wybierz kartkę kierując się swoim gustem, ale i upodobaniem adresata.
· Niech Twoje życzenia będą spersonalizowane. Postaraj się o osobisty charakter życzeń.
· Wyślij kartkę w odpowiednim momencie. Nie rób tego zbyt wcześnie, ale i też nie po świętach.
· Wkładając kartkę do koperty, pamiętaj, by zrobić to odpowiednią stroną. Chodzi o to by jej przód był widoczny w momencie otwierania koperty.
· Nie zapomnij podziękować za otrzymane życzenia. Oczywiście najlepszą formą jest wysłanie swojej kartki, jeśli tego nie zrobiliśmy to może warto zadzwonić z podziękowaniami.
Umiejętność świętowania, wybranie kartki, odręczne napisanie życzeń, wrzucenie jej do skrzynki na listy pozwoli zatrzymać się celebrując życie.
Źródło: Internet
Autor: Monika Wytracz, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Drawsku Pom.