Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Z cyklu Porady z Poradni – Muzyka jako środek terapeutyczny

Z cyklu Porady z Poradni – Muzyka jako środek terapeutyczny

Data wydarzenia: 08-11-2022

Muzyka jako środek terapeutyczny ma długą tradycję sięgającą czasów starożytnych, a nawet wcześniejszych.

Współczesna neurologia i nauki pochodne dowodzą niezwykłego wpływu muzyki na tworzenie się nowych połączeń nerwowych, a więc zdrowia mózgu na poziomie behawioralnym. Najlepsze efekty daje gra na instrumencie, ale oczywiście samo słuchanie muzyki również oddziałuje na nasz umysł i zdrowie.

Wpływ muzyki na ludzki organizm jest już widoczny w życiu płodowym i niemowlęcym. Niektórzy naukowcy uważają, że śpiew matki pobudza ruchy płodu przyczyniając się nie tylko do rozwoju motorycznego, ale także funkcji psychicznych. Zauważono, że dzieci w okresie płodowym przejawiają preferencje do słuchania muzyki spokojnej, o stałym tempie i rytmie zbliżonym do częstotliwości uderzeń serca dorosłego. Liczne eksperymenty wykazały również, że noworodki słuchając muzyki poważnej szybciej zasypiają, co więcej duża liczba ekspertów uważa, że muzyka znacznie podnosi poziom inteligencji. Słuchanie muzyki oddziałuje na samopoczucie i zdolności percepcyjne; śpiewanie kształtuje słuch, mowę i poczucie rytmu, a gra na instrumentach rozwija emocje, pogłębia muzykalność, a przede wszystkim jest to świetna zabawa. Odpowiednio dobrana melodia wycisza, odpręża i relaksuje. Co więcej, dzięki niej, dziecko chętniej okazuje emocje, uzewnętrznia swoje cechy charakteru, jest bardziej radosne i otwarte na otoczenie. Wpływ ten wynika z faktu, że muzyka redukuje poziom stresu i reguluje poziom hormonów m.in. kortyzolu. Długotrwały, przewlekły stres uaktywnia oś podwzgórze-przysadka-nadnercza oraz układ nerwowy podnosząc ryzyko wielu różnych przewlekłych chorób. Muzyka zaś wpływa na powyższe systemy uspokajając organizm, a tym samym podnosi nam poziom odporności.

Badania pokazują, że najszerszy zakres na zdrowie ma muzyka, która uspokaja bicie serca regulując ciśnienie krwi. Takie dźwięki dostępne są w muzyce wielkich mistrzów m.in.: J. S. Bach, A. Vivaldi, G. F. Haendel oraz w muzyce klasycznego kompozytora W. A. Mozarta. Muzyka powyższych twórców jest lekka i uporządkowana jak przystało na epokę klasycyzmu. Utwory te wypełnione są radością, co ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny człowieka. Słuchając takiej muzyki, zarówno małe dzieci jak i osoby dorosłe mają poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju, a jednocześnie rozwijają umysł i słuch.

Autor: Anna Kwiecińska, PP-P w Drawsku Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życzenie

Ikona