Stefan Czarniecki to niepokorny duch swoich czasów, który do dziś wzbudza kontrowersje nawet wśród historyków, jednak nie sposób ująć mu ducha walki, gotowości do obrony ideałów oraz wolności kraju. Jak nikt podkreślał swoją tożsamość i przynależność etniczną, potrafił zagrzewać do walki i zmieniać bieg historii. Był bezkompromisowy, ponieważ tego wymagały karty historii, jakie pisały się na jego oczach, a on nie bał się dokonywać na nich znaczących poprawek, wykreślając niedopowiedzenia i stawiając wyraźne kropki.
Natomiast 3 Dywizja Strzelców Karpackich i 2 Korpus Polski wcielali postulaty wybitnego, niepokornego wodza - Władysława Andersa, chociaż na cudzej ziemi, z dala od historycznych granic ojczyzny, walczyli na frontach II wojny światowej, by wykorzystać każdą możliwość osłabienia wroga i przybliżać się do upragnionej autonomii. Generał mawiał: „Jesteśmy reprezentacją narodu polskiego, jesteśmy małą Polską, która idzie drogą honoru, drogą naszej tradycji, drogą szczęścia dla naszej Polski”, bowiem: „My wszyscy wolimy zginąć, walcząc, aniżeli żyć na klęczkach”. Jego żołnierze doskonale rozumieli tę bezkompromisową, jawną i odważną postawę. Wiedzieli, że mając takiego kompana, nie można ponieść klęski.
Uczniowie Zespołu Szkół w Czaplinku, podobnie jak ludzkość świata, odkrywają, że historia to nie tylko przeszłość, zakurzone karty podręczników czy nostalgia; ale również idee, ideologie i poglądy, które nie zawsze znikają z dziejów, tlą się w społecznościach i to od świadomych, wykształconych oraz krytycznych obywateli zależy, czy błędy historii nie będą powielane. Nikt nie jest wolny od tego obowiązku.
Dnia 8 kwietnia 2022 roku cała społeczność wspominała patronów szkoły, nie tylko dlatego, by uczcić ich pamięć, by przypomnieć sobie sylwetki bohaterów, ale przede wszystkim, by nie zatracić systemu wartości, którym się kierowali, sprawdzonego i uniwersalnego, takiego, jakiego bardzo potrzebujemy w trudnej teraźniejszości.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście: Burmistrz Czaplinka – Marcin Naruszewicz, Sekretarz Gminy Czaplinek – Marcelina Mastalisz, Radny Gminy Czaplinek – Szymon Pastuszek, Dyrektor PCKZiU w Drawsku Pomorskim – Mariola Puchalska, Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku – Krzysztof Leśniowski, Członek Stowarzyszenia Byłych Pracowników „Telczy” – Wiesław Krzywicki, Dyrektorka Czaplineckiego Ośrodka Kultury – Aleksandra Łuczyńska, Przewodnicząca Rady Rodziców – Renata Kozak.
Przemawiający nawiązywali do tradycji patriotycznej oraz podkreślali, jak ważna jest idea solidarności społecznej.
Niezwykłej oprawy uroczystości nadał występ wokalny Macieja Jasińskiego oraz Wojciecha Zięby, którzy rokowymi rytmami poderwali zebranych niemalże do tańca i zachęcili do wspólnego śpiewu. Wrażenie na przybyłych wywarło także przedstawienie teatralne: „Wehikuł czasu”, które choć na moment przeniosło zgromadzonych na wzgórze 593 pod Monte Cassino oraz pozwoliło doświadczyć obrony Częstochowy przed potopem szwedzkim. Uczniowie spotkali się z Władysławem Andersem oraz Stefanem Czarnieckim, a także misiem Wojtkiem oraz rumakiem hetmana spod Płocka, ta zaszczytna rola przypadła kucykowi - Goścce, który gościł w szkole dzięki uprzejmości i kreatywności uczennicy – Mai Mazur. W tym miejscu należy podziękować aktorom: Wojciechowi Ziębie, Zuzannie Kopciuch, Nikoli Cichockiej, Jarminie Łuczyńskiej i Ninie Pawłowicz. Nie można pominąć niezastąpionych konferansjerów: Łukasza Urkiela, Maksyma Kunerta, Alicji Człapy oraz Mai Przegalińskiej.