Jarosław Wróblewski jest dziennikarzem z pasją historyczną. Pracuje w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, gdzie jest redaktorem naczelnym biuletynu „Rakowiecka 37”. Oprócz biografii Witolda Pileckiego jest także autorem książek „Zośkowiec”, „Gryf” i „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”. Należy do Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”. W 2014 r. za książkę „Zośkowiec” został laureatem 7. edycji konkursu Książka Historyczna Roku.
Wraz z Jarosławem Wróblewskim na spotkanie z młodzieżą przyjechał kapelan kibiców, salezjanin, ksiądz Jarosław Wąsowicz oraz inicjator spotkania, wicestarosta drawski, Mariusz Nagórski.
Jarosław Wróblewski przybliżył licealistom postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Zaprezentował najważniejsze epizody z życia Ochotnika do Auschwitz, od urodzenia do tragicznej śmierci w katowni UB. Przedstawił Witolda Pileckiego nie tylko przez pryzmat jego bohaterstwa, ale też życia prywatnego i rodzinnego, dając młodym ludziom możliwość refleksji nad losami wybitnego patrioty uwikłanego w historię, który poświęcił życie dla Ojczyzny.
Prelegent podkreślił, że Witold Pilecki był bohaterem, który miał oprócz wielu innych zalet, rzadki dar łączenia ludzi z różnych środowisk politycznych w walce o wolną Polskę pod okupacją hitlerowską, a potem sowiecką, co jest dzisiaj dla nas współczesnych bardzo ważną lekcją historii w niespokojnych czasach wojny i zagrożenia kraju ze wschodu.
Na zakończenie ksiądz Wąsowicz odmówił z uczestnikami spotkania krótką modlitwę za ofiary wojny w Ukrainie.
Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował Jarosławowi Wróblewskiemu za bardzo ciekawą i dającą okazję do refleksji nad historią Polski prelekcję oraz za wsparcie duchowe księdzu Jarosławowi Wąsowiczowi. Podziękował również wicestaroście drawskiemu Mariuszowi Nagórskiemu za możliwość zorganizowania spotkania oraz za jego przygotowanie nauczycielom historii – Beacie Wrzosek – Majewskiej i Konradowi Chwastkowi.