Złe samopoczucie od stresu, ciągłego napięcia emocjonalnego sprawi, że organizm zacznie chorować. Wpływ stresu na zdrowie najpierw odczuwalny jest w psychice, a z czasem pojawią się symptomy fizjologiczne. Dlatego warto zapobiegać zawczasu, a nie leczyć.
Najprostszym i najszybszym sposobem na rozładowanie negatywnego napięcia jest spacer. Według Uniwersytetu Kalifornijskiego, spacerowanie nie tylko uwalnia serotoninę, ale także endorfiny. Połączenie tych dwóch czynników stanowi idealną mieszankę, która pomoże poczuć się lepiej. Obie substancje są powszechnie znane jako hormony szczęścia. Aby wybrać się na spacer, potrzebujemy jedynie trochę siły woli i samodyscypliny. Jeśli brakuje nam motywacji, dobrym rozwiązaniem może być zabranie na spacer naszego zwierzaka lub wyjście na przechadzkę z osobą, z którą lubimy rozmawiać. Dodatkowym atutem spaceru jest fakt, że nie wymaga od nas doskonałej kondycji fizycznej, ani odpowiedniego stroju, dlatego niemal każdy może sobie na tego typu relaks pozwolić.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że regularne spacery nie tylko relaksują, ale również odmładzają. Przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu dotlenia nasz organizm i poprawia krążenie krwi. Regularne spacery wpływają na naszą sylwetkę, sprawiają, że ruchy stają się bardziej sprężyste i energiczne. Spacer sprawia, że czujemy się przyjemnie zmęczeni, a nasz organizm jest dotleniony. To może bardzo pomóc w zasypianiu, które również jest zaburzone podczas wzmożonego napięcia. Już zaledwie 20-minutowy spacer zmniejszy istotnie poziom kortyzolu - hormonu stresu i poprawi nastrój. Co więcej, spacer jest leczniczy, bowiem aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko zawału serca od 35-55%. Warto spacerować w dość energicznym tempie, wtedy efekty będą znacznie lepsze i bardziej odczuwalne niż w tempie powolnym i dystyngowanym.
Zatem spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza na terenach zielonych, zmniejszy odczuwanie poziomu lęku i stresu, pozwoli nam się wyciszyć, zrelaksować oczy, a w rezultacie poprawi całościowy stan zdrowia. W związku z powyższym warto wprowadzić nowy nawyk, a mianowicie regularne, codzienne spacery nie tylko w sytuacji napięcia emocjonalnego.