Niecodzienna lekcja historii regionalnej była możliwa dzięki współpracy Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim ze Stowarzyszeniem „Bastion Tradycji”, kultywującym pamięć o historii i odkrywającym dzieje miasta.
Uczniowie wraz z członkami stowarzyszenia pracowali z wykrywaczami metalu, dzięki którym możliwe były poszukiwania starych, niemieckich krzyży ukrytych pod warstwą ziemi, pochodzących jeszcze z XIX wieku. Eksploratorzy wyjaśnili młodzieży zasadę działania sprzętu i umożliwili samodzielną pracę z wykrywaczem. Poszukiwania przyniosły spodziewane efekty w postaci trzech znalezionych wspólnie starych krzyży. Okazało się, że praca odkrywcy historii nie jest taka prosta. Wymaga uwagi, cierpliwości, a czasem też wysiłku fizycznego, kiedy trzeba odkopać i wyrwać spośród korzeni znaleziony przedmiot. Daje też dużo satysfakcji, kiedy ziemia odkrywa przed nami swoje skarby. Kaliskim technikom nie zabrakło żadnej z tych cech. Z zapałem i zaangażowaniem brali udział w poszukiwaniach. Mieli też okazję poznania historii cmentarza i najciekawszych znajdujących się na nim miejsc.
Prace prowadzone były w ramach akcji porządkowania cmentarza. Odkryte krzyże mają trafić do lapidarium, które powstanie po zakończeniu prac porządkowych.
Uczniowie spędzili emocjonujące chwile na spotkaniu z historią bliską pod opieką dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego oraz nauczyciela i wychowawcy w internacie Wojciecha Sztobrynia.
Serdecznie dziękujemy za współpracę oraz możliwość udziału we wspólnych poszukiwaniach prezesowi i członkom Stowarzyszenie „Bastion Tradycji”: Krzysztofowi Ignaszewskiemu, Rafałowi Karbowniczakowi, Markowi Ledwigowi, Stanisławowi Ostapiukowi, Marianowi Mozerowi, Andrzejowi Kaszubskiemu, Mirosławowi Kieciowi oraz Wiesławowi Przytarskiemu.
Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim