Dlatego tak ważne jest, aby tornister lub plecak, który nasze dziecko codziennie nosi ze sobą do szkoły, był właściwie do niego dopasowany i dostosowany, a więc zdrowy dla jego pleców. Największe zagrożenie dla powstania nieprawidłowej postawy ciała istnieje, gdy dzieci są w wieku wczesnoszkolnym oraz w okresie dojrzewania. Niestety skutki złych wyborów ujawniają się dopiero w późniejszym - dojrzałym wieku pod postacią np. zwyrodnieniowych zmian, bóli kręgosłupa i stawów, a nawet nieprawidłowości w funkcjonowaniu wewnętrznych organów. Dlatego na rodzicach leży odpowiedzialność odpowiedniego doboru tornistra lub plecaka szkolnego i zwracanie uwagi na jego prawidłowe użytkowanie.
Decydując się na konkretny produkt z jednej strony chcemy zapewnić dziecku komfort, bezpieczeństwo, zadbać o jego zdrowie, a z drugiej chcemy zadowolić naszą pociechę jego wyglądem, estetyką i najnowszymi trendami. Czy da się pogodzić wszystkie te aspekty? Na szczęście tak. Niezależnie od wyglądu, plecak lub tornister musi spełniać kilka warunków, aby był bezpieczny i zdrowy. Po pierwsze tornister lub plecak powinien być lekki, a jego waga dostosowana do wieku i masy ciała dziecka, aby poza jego wyposażeniem nie obciążać dodatkowo kręgosłupa i stawów. Górna krawędź plecaka lub tornistra powinna znajdować się na wysokości ramion dziecka, a dolna na poziomie kości miednicy, czyli nie może sięgać niżej niż 5 do 10 cm względem linii talii. Tył powinien być usztywniony, aby umożliwić prawidłowe ułożenie łopatek i obręczy barkowej oraz stabilizację obręczy biodrowej. Również dodatkowy panel stabilizujący w odcinku lędźwiowym konieczny jest, aby zachować fizjologiczną lordozę lędźwiową kręgosłupa. Ergonomiczna budowa będzie dopasowywała się do krzywizn kręgosłupa i wspomagała utrzymanie właściwej postawy. Szerokie i miękkie szelki zapewnią komfort noszenia i nie obciążą barków dziecka. Istotne jest, aby istniała regulacja długości szelek, bowiem umożliwi to dopasowanie tornistra lub plecaka do zmieniającego się wzrostu dziecka. Plecak powinien również zawierać pas piersiowy, który będzie łączył obie szelki. To zapobiegnie zsuwaniu ich z ramion i odciąży plecy oraz umożliwi lepsze dopasowanie i stabilizację tornistra lub plecaka. Dzięki temu rozkład przenoszonego ciężaru będzie korzystniejszy dla młodego kręgosłupa.
Ważnym dodatkiem są liczne elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność dziecka, dzięki czemu podniosą jego bezpieczeństwo na drodze. Dobrze jeśli plecak posiada szeroką i wzmocnioną rączkę, która ułatwi wygodne chwytanie i przenoszenie go.
Warto również zwrócić uwagę z jakich materiałów wykonany jest plecak. Trwała tkanina, mocne szwy, dobrej jakości zamki i odpowiednie systemy regulacji szelek zagwarantują, że produkt zachowa swoje walory użytkowe, a wraz z nimi zdrowotne. Produkty oznaczone symbolem AZO FREE zostały wykonane przy użyciu bezpiecznych surowców i barwników, które nie zawierają substancji alergizujących i rakotwórczych. Produkcja w zgodzie z europejskimi normami REACH (ang. Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) w zakresie stosowania bezpiecznych chemikaliów gwarantuje, że produkt nie zawiera kadmu, ołowiu, ftalanów, związków WWA.
Dokonując wyboru między plecakiem, a tornistrem warto wziąć pod uwagę następujące wytyczne: tornister lepiej sprawdzi się dla młodszych dzieci tj. z klas I-III. Usztywniona konstrukcja daje lepszą stabilizację. Ma mniejszą pojemność, w zamian wygodne, szerokie otwarcie i łatwy dostęp do środka. Tornistry są przeważnie kolorowe i z motywami dla młodszych dzieci. Niestety często są cięższe w stosunku do plecków.
Plecaki natomiast są zalecane dla starszych dzieci, ponieważ mają miękką konstrukcję, a usztywnienia istnieją jedynie na plecach. Są dłuższe i dopasowane do wyższego wzrostu. Mają większą pojemność, liczne komory i przegrody. Kolorystyka jest bardziej stonowana i dostosowana do starszego wieku dziecka. Z racji małej ilości wzmocnień plecaki często są lżejsze od tornistrów.
Zakup odpowiedniego plecaka dla naszego dziecka to niestety nie wszystko. Trzeba go jeszcze we właściwy sposób użytkować. Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby uniknąć nadmiernego obciążenia dziecięcych stawów i kręgosłupa oraz zadbać o zachowanie prawidłowej sylwetki. Po pierwsze zbyt ciężki tornister lub plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój układu kostnego u dzieci i spowodować wady postawy lub bóle pleców. Ciężar plecaka lub tornistra nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia. Bardzo ważne jest symetryczne rozłożenie obciążenia. Noszenie plecaka przewieszonego przez ramię na jednej szelce wymusza nieprawidłowe ułożenie ciała. Cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie i bliżej pleców, a lżejsze wyżej i bliżej zewnętrznej części plecaka. Dzięki temu, główny ciężar znajdzie się blisko środka ciężkości dziecka, co ułatwi utrzymanie prawidłowej sylwetki. Należy również na bieżąco regulować długość szelek, tak aby plecak ściśle przylegał do pleców dziecka. Nie może też zwisać poniżej poziomu miednicy. W przeciwnym razie dziecko będzie kompensować niewłaściwe rozmieszczenie ciężaru plecaka przybierając nieprawidłową, pochyloną postawę ciała.
Zarówno tornister jak i plecak stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia, warto więc podczas dokonywania jego zakupu bacznie przemyśleć wszystkie jego aspekty i walory.
Tekst: Anna Kwiecińska, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Drawsku Pomorskim