Inicjatywa skierowana jest bezpośrednio do uczniów realizujących kształcenie na poziomie rozszerzonym z języka polskiego oraz chętnej młodzieży klas ósmych z Czaplinka i okolic, zainteresowanej zdobywaniem umiejętności w zakresie kreatywnego pisania, analizy i interpretacji tekstów literackich i publicystycznych oraz zgłębianiem własnych talentów pisarskich i plastycznych.
Projekt wspiera i współfinansuje Czaplinecki Ośrodek Kultury, który łączy z Zespołem Szkół w Czaplinku ważna misja edukacyjna. Zadaniem obydwu instytucji jest uświadamianie młodym ludziom znaczenia dziedzictwa pisarskiego oraz umożliwianie im poznawania przeszłości i jej różnorakich implikacji dla teraźniejszości. Możliwość zapoznania się z twórczością Elizy Orzeszkowej jest jednym ze sposobów budowania pamięci oraz kształtowania postaw społecznych, daje też możliwość korzystania z doświadczeń innych pokoleń.
Do napisania projektu skłoniło duże zainteresowanie młodzieży samodzielnym pisaniem różnego rodzaju tekstów. Są w szkole młodzi, początkujący poeci, pisarze, którym szkoła chce stworzyć możliwości doskonalenia ich umiejętności. Głównym celem projektu jest zorganizowanie dla młodzieży warsztatów twórczego pisania. Duchowym i intelektualnym patronem jest Eliza Orzeszkowa (w tym roku szkoła ma zaszczyt zorganizowania Powiatowego Konkursu o Elizie Orzeszkowej), ta niezwykła kobieta, nominowana do Nagrody Nobla oraz pozytywistka walcząca o prawa kobiet, wpisuje się w aktualne społeczne zagadnienia, które także żywo interesują młodych ludzi. Nie można również zapominać o patriotycznych wartościach zawierających się w biografii artystki. Na przykładzie jej twórczości, publicystyki oraz samodzielnej pracy uczniów, przy istotnym wsparciu warsztatowym i szkoleniowym, młodzież będzie doskonaliła kompetencje krytycznego czytania tekstów oraz twórczego, rzeczowego pisania, a także argumentowania własnych racji, hipotez i opinii przy analitycznym odnoszeniu się do tradycji emancypacji oraz jej współczesnego obrazu.
Projekt podzielony został na kilka bloków tematycznych, pierwszym jest „Polski inspiruje”, gdzie realizowana będzie prezentacja sylwetki Elizy Orzeszkowej oraz jej twórczości literackiej i publicystycznej, w szczególności dzieł „Marta” oraz „Kilka słów o kobietach”. Kolejny panel to warsztaty literackie „Poza schematami”, które poprowadzi dr Michał Larek – pisarz, literaturoznawca oraz nauczyciel akademicki UAM w Poznaniu. Następny panel to „Polski z krytycznym błyskiem”, podczas którego młodzież będzie zgłębiała sztukę pisania felietonu inspirowanego dziełami pozytywistycznej autorki z uwzględnieniem takich zagadnień, jak: emancypacja, feminizm czy mizoginizm. Zwieńczeniem inicjatywy będzie konkurs literacki oraz plastyczny: „Polski kreatywnie literacko i plastycznie” na wiersz lub opowiadanie inspirowane twórczością lub biografią pisarki oraz na okładkę lub ilustrację do wybranego dzieła Orzeszkowej.
Mamy nadzieję, że projekt spotka się z uznaniem uczniów oraz społeczności lokalnej i będzie źródłem inspiracji dla kolejnych przedsięwzięć w Zespole Szkół w Czaplinku.
Tekst: Agnieszka Skonieczna, nauczycielka w ZS w Czaplinku