Chociaż większości z nas wydaje się, że nie ma nic prostszego niż odpoczywanie, rzeczywistość jest zupełnie inna. Do urlopu należy się przygotować – nie chodzi tylko o organizację i spakowanie walizki, ale również nastawienie psychiczne. Myśląc o odpoczynku dobrze byłoby zastanowić się od czego chcielibyśmy odpocząć. Nie jest to takie proste zorientować się co jest najbardziej męczące w naszym życiu. Przyczyn może być więcej niż jedna. Paradoksalnie większość ludzi czeka na wakacje przez cały rok, a kiedy nadejdzie dzień upragnionego urlopu okazuje się, że nie potrafimy z niego korzystać.
Każdy ma inne potrzeby i inne oczekiwania dotyczące wakacji i odpoczynku i to jest jak najbardziej w porządku. Uświadom to sobie i nie miej obawy przed podjęciem decyzji, która nie budzi entuzjazmu wśród bliskich. To w końcu wakacje, nie pozwólmy, żeby błahostki zepsuły nam coś, nad organizacją czego pracujemy od wielu miesięcy.
Niestety urlop dla części osób jest czasem nadrabiania zaległości i na ten okres mają całą długą listę zadań do zrealizowania. Nie myślmy o wakacjach w ten sposób. Myślmy, że jest to wyjątkowy czas w roku, który spędzimy wyjątkowo. Inne zaległości i zadania muszą poczekać. Niech to będzie odmiana od codzienności. Wakacje i odpoczynek dają nam możliwość wyrwania się ze schematu, w którym tkwimy i pomagają zainspirować się nowościami, aby spojrzeć na swoje życie i świat z nowej perspektywy.
Wakacje i odpoczynek to też doskonała okazja do zacieśniania więzi. Na co dzień skupieni jesteśmy na obowiązkach, na tym, by zdążyć ze wszystkimi zaplanowanymi zadaniami, na tym co „trzeba” i co „powinno się” zrobić. Oderwanie się od ciężaru codziennych zadań potrafi wpompować w relacje nowe, świeże powietrze. Dobry odpoczynek pozwala odzyskać energię, pokonać odczucie znużenia, zmęczenia oraz poprawia nastrój. Po takim odpoczynku odzyskujemy entuzjazm, zaangażowanie oraz siły fizyczne i psychiczne.
Zawsze i wszędzie warto pamiętać o wychodzeniu ze strefy komfortu. W codziennych działaniach trudno znaleźć czas i możliwości na próbowanie nowych rzeczy, ale wakacje są wprost idealne. Jeśli odczuwasz strach przed robieniem nowych rzeczy zrób założenie, że na wakacjach każdego dnia zrobisz coś nowego, przełamiesz strach, nieśmiałość albo po prostu zamówisz w restauracji danie, którego nazwa Ci się podoba. Otwórz się na nowe i testuj siebie, oczywiście w granicach, które są dla Ciebie do przyjęcia.
Podczas wakacji mamy czas wolny, jednak wcale to jeszcze nie oznacza, że w pełni odpoczywamy. Odpoczynek jest tak samo ważny, jak nauka i praca, więc nie lekceważcie go. Występują dwa rodzaje zmęczenia: zmęczenie fizyczne (czyli zmęczenie mięśni wysiłkiem fizycznym) oraz zmęczenie psychiczne. Dlatego zarówno nasze ciało, jak i umysł potrzebują odpoczynku. Nie mylcie odpoczynku z lenistwem. Odpoczynek to przerwa od aktywności fizycznej lub psychicznej, która pozwala odzyskać siły, lub czas poświęcony na pozbywanie się zmęczenia, zwykle poprzez robienie tego, co sprawia przyjemność. Natomiast lenistwo to niechęć do wysiłku czy pracy.
To, jak odpoczywamy i ile czasu potrzebujemy na efektywny wypoczynek, zależy od indywidualnych potrzeb. Oprócz codziennego krótkiego odpoczynku i relaksu w weekend, dodatkowym momentem ładowania baterii powinien być dłuższy urlop trwający minimum 8-10 dni. Sami musicie zdecydować, jaką formę wypoczynku wybrać (aktywność fizyczna, relaks, hobby, spotkania z bliskimi, rozrywka). Sami wiecie najlepiej, co was relaksuje, jak lubicie spędzać wolny czas i co sprawia największą przyjemność. Ile pomysłów, tyle form odpoczynku.
Wakacje to u większości ludzi krótki odcinek czasu w roku. Zrób więc wszystko, aby te kilkanaście wolnych dni było tym, czego potrzebujesz i na co czekasz. Wakacje są stanem umysłu, na który musimy sobie pozwolić i dać sobie prawo na spędzenie tego czasu dokładnie tak jak czujemy, że tego potrzebujemy.
Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego urlopu. Niech w ten wakacyjny czas dopisuje zdrowie, dni będą ciepłe i słoneczne, a przygody niezapomniane.
Tekst: Iwona Andrzejczak, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Drawsku Pom.