– Kończy się ten etap, kiedy największym wyzwaniem było dla nas pozyskanie szczepionek. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonanie Polaków do tego, żeby się szczepić. To jest wyzwanie dla nas wszystkich. Tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli zwyciężyć Covid-19 – powiedział szef KPRM i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas prezentacji nowych rozwiązań w Narodowym Programie Szczepień (NPS).
75% osób powyżej 70. roku życia przyjęło lub zarejestrowało się już na szczepienie przeciw Covid-19. W grupie 69 – 60 lat mamy współczynnik na poziomie 64%, 59 – 50 lat – 53%.
– Wyniki spadają w kolejnych rocznikach, ale pamiętajmy, że rejestracja dla tych grup wiekowych ruszała później – zaznaczył Michał Dworczyk. Jak dodał: – Każdego dnia rejestruje się ponad 200 tys. osób. Cały czas ta dynamika zapisów się utrzymuje.
Nagrody pieniężne, samochody hybrydowe, hulajnogi i inne cenne nagrody rzeczowe czekają na zwycięzców Loterii Narodowego Programu Szczepień.
Loteria wystartuje 1 lipca i będzie realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa. Do realizacji tego projektu będą mogły dołączyć również samorządy.Każdy uczestnik będzie miał aż cztery szanse na wygraną:
– natychmiastową – co 2000 osoba wygra 500 złotych;
– cotygodniową – do wygrania będą nagrody pieniężne (2x po 50 tys. złotych) oraz hulajnogi elektryczne i vouchery;
– comiesięczną – do wygrania będą nagrody pieniężne (2x po 100 tys. złotych) i samochody hybrydowe;
– finalną – na dwóch zwycięzców czekają nagrody: po 1 mln złotych plus samochód hybrydowy.
Szczegóły dotyczące Loterii Narodowego Programu Szczepień zostaną przedstawione wkrótce.
Rząd oferuje również wsparcie dla gmin w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Każda gmina otrzyma od rządu od 10.000 do 40.000 złotych na organizację lub promocję szczepień. Wielkość kwoty uzależniona będzie od liczby mieszkańców.
Wyróżnione zostaną również te gminy, które osiągną wysokie wskaźniki wyszczepialności.
Rząd przekaże:
– 100.000 złotych dla pierwszych 500 gmin, które osiągną poziom 75% zaszczepienia swoich mieszkańców,
– 1.000.000 złotych dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik wyszczepialności mieszkańców,
– 2.000.000 złotych dla gminy, która osiągnie najwyższy poziom zaszczepienia w Polsce.
Otrzymanie pieniądze gminy będą mogły przeznaczyć na dowolny cel.
Do tej pory w Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest prawie 5 mln 700 tys. osób.
Źródło: Serwis Rzeczpospolitej Polskiej, gov.pl.
Link do strony: