Święto polskiej kultury, tożsamości, wiary i wolności wyjątkowo wyraźnie wybrzmiało w czasach pandemii. Dzisiaj, kiedy borykamy się z ograniczeniami, mamy poczucie niepewności jutra i ulotności ludzkiej egzystencji, bardzo dobitnie przemawiają symbole i barwy narodowe, intensywnie rozbrzmiewa Mazurek Dąbrowskiego, szczególnie bliska sercu staje się potrzeba autonomii. Jest w tym jakiś paradoks losu, znany już z naszej dziejowości, że wielkość odnajdujemy w stracie, a wartości w tragizmie i cierpieniu.
Społeczność Zespołu Szkół postanowiła uczcić, chociaż symbolicznie, heroizm walczących i przypomnieć, że z obowiązku pamiętania o historii nie ma zwolnienia.
Młodzież Zespołu Szkół z wielkim zaangażowaniem włączyła się w inicjatywę nietypowego, ponieważ przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i narzędzi pracy, świętowania, także kosztem nakładu własnego czasu i środków materialnych. Nie trzeba było przekonywać, pojawił się pomysł, a rąk do pracy nie zabrakło.
Okazało się, że w grupie siła, chociaż każdy w domu, przed własnym laptopem czy kamerką i mikrofonem, to jednak duchowo, myślowo i za pomocą mediów, byliśmy razem. Patriotą nie staje się jednego dnia w roku, patriotą jest się w każdym momencie życia. Tego właśnie uczymy młodzież Zespołu Szkół.
Celem apelu on-line było pokazanie, że 102. rocznica odzyskania niepodległości przypomina, że wszyscy jesteśmy Polakami, że Polska stanowi wspólny dom, w jakim pragniemy czuć się dobrze. Czy można żyć bez miłości, bez nadziei? Czy można nie wiedzieć: kim się jest i skąd pochodzi? Uczniowie udzielili odpowiedzi monologiem Wisławy Szymborskiej - Gawędą o miłości do ziemi ojczystej, piękną grą na pianinie utworu O mój rozmarynie oraz liryczną Kolędą warszawską. Wystąpienia uczniów uzupełniło słowo Dyrektora Zespołu Szkół w Czaplinku - Małgorzaty Głodek.
Podziękowania kierujemy do: Martyny Maciąg, Macieja Jasińskiego, Jarminy Łuczyńskiej, Nikoli Cichockiej, Zuzanny Kopciuch, Magdaleny Kleśty, Weroniki Stefanik, Roksany Traczyk, Natalii Groździej, Kingi Czyżyk, Iwony Pluty, Julii Machli, Aleksandry Kucharskiej, Wiktorii Eret, Martyny Maryniak za niezwykłe świadectwa patriotyzmu.
Bądźmy silni i dumni przeszłością, wykuwajmy na niej fundament dobrej teraźniejszości, na nim postawmy marzenia, pragnienia, postulaty przyszłości – twórczej, odważnej i pięknej – honorem, dumą, sercem i jednością.
Tekst: Agnieszka Skonieczna, nauczycielka ZS w Czaplinku