IX Rajd im. mjr. Henryka Sucharskiego Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D
Data wydarzenia: 28-09-2020
W dniach od 24 do 25 września 2020 r. z udziałem kaliskich licealistów odbyła się IX edycja Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D. Rajd, według założeń, miał odbyć się tradycyjnie w czerwcu, jednak z uwagi na pandemię termin jego realizacji przeniesiono na wrzesień. Ze względu na procedury bezpieczeństwa w rajdzie uczestniczyli uczniowie jednej klasy wojskowej wraz z wychowawcą Renatą Effenberg - Nawrot i organizatorem przedsięwzięcia Pawłem Łuczko, nauczycielem geografii i pasjonatem historii.
Ze względów organizacyjnych rajd trwał tylko dwa dni. Uczestnicy bliżej poznali teren Oflagu II D i historię Bornego Sulinowa.
Symboliczne przejście przez miejsce dawnej głównej bramy obozowej, to ważny element tej edycji rajdu. Tradycyjnie już złożone znicze pod pomnikiem upamiętniającym jeńców i na cmentarzu jenieckim, stały się symbolicznym gestem pamięci o tysiącach żołnierzy z dwóch miejscowych obozów. Połączenie telefoniczne z panem Stanisławem Brzosko ps. „Socha”, który jako Powstaniec Warszawski trafił także do Oflagu II D i uczestniczył w ewakuacji, było niezwykłym momentem rajdu.
Spacer dawnymi ścieżkami obozu uatrakcyjnił swoją wiedzą pan Dariusz Czerniawski – kierownik Budynku Kulturalno-Oświatowego z Bornego Sulinowa. Po raz pierwszy uczestnicy rajdu wędrowali do późnych godzin wieczornych. Uczniowie klasy wojskowej wyposażeni w latarki czołówki doskonale orientowali się w terenie, nawet w zupełnej ciemności.
Dzięki uprzejmości Muzeum Wału Pomorskiego w Szczecinku i panu Piotrowi Letkiemu, uczestnicy rajdu zwiedzili bunkier na Śmiadowskiej Górze.
Rajd odbył się w ramach realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności” przy wsparciu finansowym Gminy Kalisz Pomorski. Zarząd Powiatu Drawskiego także wsparł przedsięwzięcie w ramach zadań pozaszkolnych.
Był to niezwykły czas. Licealiści z niecierpliwością czekają na dalszą owocną współpracę z panem Czerniawskim i jubileuszową X edycję Rajdu.
Tekst: Paweł Łuczko, nauczyciel ZS w Kaliszu Pom.