Dzień Dziecka to święto ustanowione przez ONZ w 1954 roku. Miało to na celu rozpowszechnienie praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Co ciekawe, powszechny Dzień Dziecka ustanowiono na 20 listopada. W tym dniu uchwalono bowiem Deklarację praw dziecka z 1959 roku, która uznała dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa.
“Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dzieciom wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich bez względu na rasę, narodowość i wyznanie wyspecyfikowane następnie obowiązki.”
Dzień Dziecka w Polsce - dlaczego 1 czerwca?
Data Dnia Dziecka w Polsce ma swoje podłoże historyczne. Obchodzimy go od 1950 roku. Pierwszy raz święto zorganizowano w związku ze zbieraniem podpisów pod Apelem Sztokholmskim. Potem Dzień Dziecka stał się świętem stałym. 1 czerwca to data, która obejmuje byłe państwa socjalistyczne, a Polska należała swego czasu do ZSRR.
To nie jedyne święto dzieci.
Dzieci mają więcej swoich dni w roku. Podzielono je jednak na odrębne kategorie, aby uhonorować dzieci pochodzące z różnych środowisk.
- Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (12 lutego)
- Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy (12 kwietnia)
- Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego (25 maja)
- Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (4 czerwca)
- Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (12 czerwca)
- Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca)
- Dzień Dziewczynek (Dziewcząt) (11 października)
- Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (15 października)
- Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada)
Tekst: Anna Bujkiewicz, Wydział Rozwoju i Promocji Powiatu
Źródło: www.kobieceinspiracje.pl