ERASMUS + wystartował w złocienieckim Liceum
Data wydarzenia: 05-12-2019
W Marsali na Sycylii, w dniach 25-30 listopada 2019 r., odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu Erasmus +, o tytule „Learning Together”, w którym uczestniczyli dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu, Beata Miszewska-Kozłowska i nauczyciele języka angielskiego, Aleksandra Lezler-Leszczełowska oraz Piotr Bąkowski.
Podczas wizyty studyjnej zostały ustalone szczegóły realizacji wymiany młodzieży, terminy wyjazdów do partnerskich szkół oraz projekty, które uczniowie mają za zadanie przygotować w ramach rozwijania kompetencji kluczowych. Realizacja projektu Erasmus + rozpoczęła się 1 września 2019 r. i potrwa do 31 sierpnia 2021 r. Szkoła otrzymała na realizację projektu dotację w wysokości 26.558 EUR. Partnerami w projekcie „Learning Together” są szkoły z Włoch, Turcji i Portugalii. Na podbój Europy uczniowie wyruszą już w marcu do Portugalii, w czerwcu pojadą do Włoch, na Sycylię, w październiku będą gościć swoich partnerów w Złocieńcu, a zakończenie projektu nastąpi w kwietniu 2021 roku, w Turcji.
Projekt ma na celu wzmocnienie kompetencji społecznych, promowanie integracji uczniów poprzez poznanie i zrozumienie kultury innych krajów europejskich. Jest skierowany do uczniów Liceum Ogólnokształcącego chętnych do rozwijania swoich kompetencji językowych, ICT (Technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz gotowych do podejmowania działań projektowych. Językiem roboczym projektu jest język angielski. Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny. Projekt przewiduje wyjazdy do wszystkich 3 krajów partnerskich.
Podstawowym założeniem projektu jest włączenie uczniów w działania związane z partnerskim uczeniem się (peer learning), uświadomienie oraz przybliżenie uczniom i nauczycielom różnorodności kultur, języków i wartości europejskich. Projekt ma na celu promocję aktywnego uczenia się, rozwijania swobody i otwartości w interakcji z obywatelami Europy. W ramach działań projektowych partnerzy chcą w pełni zastosować partnerskie uczenie się poprzez wykorzystanie narzędzi cyfrowych oraz bezpośrednią, wzajemną interakcję z rówieśnikami z innych krajów. Współpraca uczniów pochodzących z różnych socjalnych i kulturowych środowisk sprzyja integracji społecznej i budowaniu spójności grupy rówieśniczej.
Tekst: Beata Miszewska-Kozłowska, dyrektor ZSP w Złocieńcu