28 listopada 2019 r. odbyła się prelekcja i warsztaty dla młodzieży szkolnej. Młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w zajęciach interpretując hejt w wielu aspektach otaczającej nas rzeczywistości. Uczniowie odgrywali role i scenki wcielając się w hejterów, ofiary hejtu, jak również analizowali sposoby lekceważenia i radzenia sobie z hejtem.
Młodzież wykazała duże zainteresowanie zajęciami, uczniowie chętnie włączali się w dyskusje zadając pytania prelegentce. W ostatnich latach hejt to codzienność. W sieci praktycznie pod każdą informacją znaleźć można obraźliwe komentarze, ponieważ wiele osób uważa, że w Internecie są bezkarni nie zdając sobie sprawy, że agresja w Internecie jest karana.
Projekt jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Szczecińskiego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Jego celem jest przeprowadzenie akcji profilaktycznych służących przeciwdziałaniu hejtowi i mowie nienawiści wśród młodzieży. Warsztaty wspólnie przygotowują i prowadzą przedstawiciele środowiska naukowego, studenci z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz funkcjonariusze Policji w 30 zachodniopomorskich szkołach średnich. Projekt obejmuje 10 szkół w Szczecinie i 20 szkół w województwie zachodniopomorskim.
Tekst: Urszula Smyk, pedagog szkolny w ZSP w Złocieńcu