Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące?
Data wydarzenia: 20-11-2019
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące? Tak rozpoczął się wykład w ZSP w Kaliszu Pomorskim poprowadzony przez dr Tomasza Denkiewicza Zastępcę Dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego w poniedziałek 18 listopada 2019 r. dla uczniów klas pierwszych.
Pierwszoklasiści z zaciekawieniem słuchali zagadek fizycznych i wspólnie z prowadzącym szukali odpowiedzi na nurtujące pytania. Wracając do tytułowego pytania. Oczywiście samego promieniowania nie można zobaczyć, ale można zobaczyć niektóre efekty jego działania. Urządzenie, które pozwala obserwować ślady cząstek elementarnych, to komora Wilsona, nazywana także komorą mgłową. Jej działanie opiera się na wykraplaniu się pary alkoholu w miejscu, gdzie doszło do jonizacji cząstek powietrza, czyli w miejscu przejścia cząstki promieniowania jonizującego.
Na zakończenie czterogodzinnego spotkania z fizyką, Zastępca Dyrektora Katarzyna Witek podziękowała dr Tomaszowi Denkiewiczowi za ciekawy i przystępny sposób przedstawienia trudnych zagadnień fizycznych. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy ZSP w Kaliszu Pomorskim z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Tekst: Zosia Stąporek, Grzegorz Owczarek, uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim