Profilaktyka chorób odtytoniowych
Data wydarzenia: 07-05-2019
Program adresowany jest do osób powyżej 18 r.ż. palących papierosy, w tym - w zakresie diagnostyki POChP - w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu
profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
Jak skorzystać z badań?
Bezpłatne badania w ramach programu można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne. Z badań mogą korzystać wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ, które mieszczą się w grupie wiekowej i nie wykonywały badań spirometrycznych w ciągu ostatnich trzech lat. Jeśli osoba nie mieści się w grupie wiekowej również może skorzystać z bezpłatnego badania spirometrycznego w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna zgłosić się do lekarza specjalisty, który na badanie wyda skierowanie.
Gdzie się badać?
Realizatorzy programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP) - etap podstawowy
- Szczecin, NZOZ Iwona Wołowicz - Naglik Medycyna Rodzinna, ul. Staromłyńska 21, 91 463 45 66
- Szczecinek, MERITUM –Przychodnia Rodzinna Jacek Froehlich, ul. Warcisława IV 13-15/1 tel. 796 584 144
- Biały Bór, MEDEA Spółka z o.o., ul. Nadrzeczna 2A, tel. 697 613 290
- Choszczno, NZOZ Znaczko, ul. Niedziałkowskiego 2B/4, tel. 95 768 97 10
Więcej na stronie:
Przygotowała: Jolanta Banaszek
Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych