Uczestnicy projektu wzięli udział w praktycznych warsztatach renowacji pamiątek z przeszłości. Pod kierunkiem Wiesława Piotrowskiego, pasjonata historii regionalnej, kolekcjonera, autora licznych wystaw, a także ambasadora Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic” przywracali dawny blask przedmiotom pozyskanym do szkolnej izby pamięci od mieszkańców Kalisza Pomorskiego. W zajęciach uczestniczył również dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.
Podczas zajęć Wiesław Piotrowski zapoznał uczniów z metodami oczyszczania i konserwacji monet, przedmiotów wykonanych z drewna, metalu, skóry oraz książek i gazet. Młodzi ludzie podzieleni na grupy przywracali dawny wygląd kolekcji starych monet, przedmiotom wykonanym z metalu – manierce wojskowej, dzbankowi na mleko i sokownikowi. Odrestaurowali stare scyzoryki i elementy z drewna. Oczyszczali również książki i gazety. Uczniowie do prac konserwacyjnych wykorzystali elementy chemii i fizyki w życiu codziennym. Była to dla nich wspaniała, inna niż zazwyczaj, bo praktyczna, lekcja historii.
Odrestaurowane i zabezpieczone przedmioty trafiły do izby pamięci w pracowni historycznej kaliskiego Liceum. Twórcza, pełna historycznej pasji atmosfera stworzona podczas zajęć udzieliła się uczestnikom warsztatów. Wiedza i zdobyte przez nich umiejętności są bezcenne.
Dziękujemy za wsparcie finansowe Urzędowi Miasta Kalisz Pomorski, bez którego realizacja projektu „Nasza Mała Ojczyzna” nie byłby możliwa.