Gośćmi i Prelegentami na konferencji byli lekarze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie: Magdalena Leszczyszyn – Pynka, doktor nauk medycznych - Klinika Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych PUM w Szczecinie, wykładowca Fundacji "WIEM I ZAPOBIEGAM" i Miłosz Parczkowski, profesor doktor habilitowany nauk medycznych - Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych PUM w Szczecinie, Prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.
Prelegenci przedstawili autorskie prezentacje multimedialne „Kim jest osoba żyjąca z HIV- 2018 r.” i „O pochodzeniu wirusów”, odpowiadali na pytania uczestników konferencji i zachęcali do korzystania z dobrodziejstwa szczepień ochronnych.
Uczestnikami konferencji byli przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (49 osób ), ich nauczyciele i wychowawcy (11 osób), przedstawiciele władz samorządowych i instytucji powiatowych (7 osób).
Pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim przeprowadził dystrybucję materiałów edukacyjnych Krajowego Centrum ds. AIDS (plakaty, ulotki, broszury, informatory) w ilości 419 szt.
Problem zdrowotny, jakim jest epidemia zakażeń HIV i choroba AIDS, ma wymiar ogólnoświatowy - w XXI w. choroba zmieniła status z choroby śmiertelnej na przewlekłą, jednak liczba zakażeń wirusem HIV ciągle rośnie i jest to skala pandemii - nie ma kraju na mapie świata wolnego od wirusa HIV.
Od 1985 r., gdy wirus HIV i choroba AIDS zostały zdiagnozowane i opisane przez epidemiologów również w Polsce monitorowana jest sytuacja osób seropozytywnych i chorych na AIDS. Profilaktyka choroby zakaźnej wiąże się z ciągłym przypominaniem o niej, docieraniem z wiedzą i danymi statystycznymi do kolejnych - głównie młodych odbiorców, gdyż to właśnie młodzież wchodząca w dorosłe życie jest narażona na czynnik chorobotwórczy związany z ryzykownymi zachowaniami.