Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Zimowy rajd upamiętniający ewakuację jeńców Oflagu II D
01-02-2018

Zimowy rajd upamiętniający ewakuację jeńców Oflagu II D

Data wydarzenia: 01-02-2018

W poniedziałek 29 stycznia 2018 roku, 50 uczniów klas policyjnych i wojskowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, wzięło udział w zimowym rajdzie upamiętniającym ewakuację polskich jeńców z Oflagu II D oraz w uroczystościach z okazji 73. rocznicy ewakuacji. W ten sposób licealiści wpisali się w obchody „Roku dla Niepodległej”, jakim został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rok szkolny 2017/2018.

 
Polscy oficerowie, jeńcy Oflagu II D Gross Born, w liczbie około 6 000 żołnierzy, oraz grupa kilkuset Powstańców Warszawskich, którzy trafili do oflagu w 1944 roku, decyzją niemieckich władz zostali ewakuowani do oddalonego o niemal 700 km obozu w Sandbostel w okolicy Hamburga. Ewakuacja rozpoczęła się 28 stycznia 1945 roku i trwała ponad 60 dni.                      
Upamiętniając ich wędrówkę, od sześciu lat nauczyciele Liceum w Kaliszu Pomorskim wraz z młodzieżą organizują Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D.  W tym roku odbyła się także zimowa, jednodniowa edycja rajdu. Podczas obchodów rocznicowych, uczestnicy po złożeniu kwiatów i zniczy pod pomnikiem poświęconym francuskim jeńcom tego obozu, wysłuchali fragmentów opowieści Feliksa Przyłubskiego z  28 stycznia 1945 roku. Mszy świętej na terenie obozu, przy pozostałościach dawnej kaplicy obozowej, przewodniczył ks. kapelan Grzegorz Lach z parafii w Złocieńcu.
                                                                                                       
Zimno i trudne warunki marszu nie odstraszyły kaliskich Licealistów i ich opiekunów. Udział w rajdzie i rocznicowych obchodach był dla nich wspaniałą lekcją  patriotyzmu oraz okazją do poznania wielu wątków tego, wciąż mało znanego, epizodu historii naszego regionu. Patriotyzm jest dla młodych ludzi wciąż ważnym elementem życia, stać ich na chwilę refleksji nad trudną przeszłością.                                                                                                                             
W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Miasta Borne Sulinowo z Dariuszem Czerniawskim Przewodniczącym Rady Miasta oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu II D z Bornego Sulinowa, a także dr Tomasz Skowronek, zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Szczególnym gościem był Zbigniew Markiewicz, którego ojciec był jeńcem Oflagu II D, a także uczestniczył  w ewakuacji w 1945 roku. Historie opowiedziane przez pana Zbigniewa to niepowtarzalny i wyjątkowy moment tego dnia. Obecny był także wnuk jednego z jeńców, Łukasz Lisiecki oraz syn jednego z żołnierzy 18 Pułku Piechoty, wyzwalających obóz 4 lutego 1945 r., Andrzej Michalak.                                       
Współpraca władz Kalisza Pomorskiego, Nadleśnictwa Kalisz Pomorski i Borne Sulinowo, pozwoliła na realizację przedsięwzięcia upamiętniającego historię oficerów  z Oflagu II D. Dzięki wsparciu Nadleśnictwa, uczestnicy po kilkunastokilometrowym marszu mogli posilić się  i zaspokoić pragnienie gorącymi napojami.                                                                                                
Inicjatorem rajdu i obchodów uroczystości był nauczyciel geografii w kaliskim Liceum i pasjonat regionalnej historii Paweł Łuczko. W organizacji i przeprowadzeniu przedsięwzięcia pomagali mu nauczyciele: Andrzej Kowalewski, Sebastian Stateczny oraz Karol Kalina, który z członkinią grupy Medical Team Kalisz Pomorski zabezpieczał rajd pod względem medycznym.

                 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życzenie

Ikona