Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Czy Kalisz Pomorski boi się uchodźców?
13-12-2017

Czy Kalisz Pomorski boi się uchodźców?

Data wydarzenia: 13-12-2017

Redakcja wydawanej przez kaliskich licealistów gazety „Kontrast” od 5 do 8 grudnia 2017r. brała udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez szefa szczecińskiego oddziału TVN24 Tomasza Ogonowskiego i dziennikarkę współpracującą z „Tygodnikiem Powszechnym” Annę Wilczyńską.

Temat, którym zajęli się młodzi, dotyczył problemu uchodźców. W roli eksperta wystąpiła Anna Wilczyńska, arabistka, prowadząca swój blog o kulturze islamu (Islamista), która wielokrotnie wyjeżdżała na Bliski Wschód.
Najważniejszy, jak powtarzała uczniom Liceum w Kaliszu Pomorskim, był  jednak jej pobyt w Aleppo, tuż po zakończeniu działań wojennych. Wyjechała w lutym 2016 r. na zaproszenie Akcji Humanitarnej Caritasu. W rozmowie z młodzieżą A. Wilczyńska przypomniała, że połowa mieszkańców Syrii (prawie 11 mln) musiała opuścić swoje domy. 4,8 mln uciekło, a 6,3 mln przemieszcza się wewnątrz kraju. 13,5 mln potrzebuje pomocy humanitarnej. Najmocniej w relacjach dziennikarki o Syrii wybrzmiały historie dzieci,  tragicznie  doświadczonych wojną.
Do wywiadu z Anną Wilczyńską licealiści przygotowywali się podczas warsztatów prowadzonych przez Tomasza Ogonowskiego. Uczyli się  formułowania pierwszych pytań,  które  zaciekawiłyby czytelnika. Prowadzący zajęcia poprzez przykłady tekstów podpowiadał  rozwiązania interesujące i analizował pytania przygotowane na spotkanie przez uczestników. Poza tym uczniowie przeprowadzili sondę na temat stosunku mieszkańców Kalisza Pomorskiego do uchodźców. Efektem pracy dziennikarzy jest dodatek specjalny zamieszczony w grudniowym numerze „Kontrastu”, a  dotyczący stosunku Polaków do uchodźców.
Warto dodać, że Anna Wilczyńska ćwiczyła z uczniami rozpoznawanie fake newsów i manipulacji, co  niestety  jest plagą współczesnego dziennikarstwa. Uważny czytelnik powinien się przed tym bronić.
Młodzież nie kryła słów uznania pod adresem prowadzących:
- Podczas warsztatów dowiedziałam się, jakie błędy robię pisząc, co pozwoli mi w przyszłości ich unikać. Spotkanie z Anną Wilczyńską pozwoliło mi otworzyć się na ludzi. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, co dzieje się w tych krajach. Niejednokrotnie miałam łzy w oczach – mówiła uczennica pierwszej klasy, Monika Kwaśniewska.
Podziękowania należą się pomysłodawczyni warsztatów - opiekunowi koła dziennikarskiego Aleksandrze Radeckiej, dyrekcji kaliskiego Liceum i Radzie Rodziców, która sfinansowała spotkania.

                                                                                                              

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życzenie

Ikona