Projekt realizuje Fundacja Polska Debatuje z grantu Muzeum Historii Polski w ramach działania „Patriotyzm Jutra”.
Tematem debaty była teza – ta izba żałuje wysiedleń Niemców z zachodniej Polski po II wojnie światowej. W debacie rywalizowały dwie czteroosobowe drużyny – pierwsza, opowiadająca się za tezą, w składzie: Martyna Czerepaniak, Daria Bernat, Joanna Piotrowska i Eryk Ciemcioch oraz druga, występująca przeciwko tezie w składzie: Aleksandra Miry, Mateusz Martenka, Mateusz Tworek i Szymon Wytlib. Sędzią ekspertem w debacie był gość specjalny, Eryk Krasucki, historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, drugim sędzią i prowadzącą debatę była Alicja Machnik z klasy 2a.
Debata była ciekawa, a uczestnicy starali się przekonać do swojego stanowiska sędziów i widownię za pomocą odpowiednio dobranych i merytorycznych argumentów. Nie zabrakło pytań, na które odpowiadali mówcy. Ostatecznie komisja sędziowska podjęła trudną, ze względu na wyrównany przebieg debaty, decyzję o zwycięstwie drużyny opozycji, opowiadającej się za wysiedleniem Niemców z zachodniej Polski po II wojnie światowej. Uczestnicy debaty otrzymali z rąk Dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego i sędziów pamiątkowe dyplomy.
Pan Eryk Krasucki wraz z Dyrektorem szkoły podkreślili, że warto organizować tego rodzaju debaty i uczyć młodych ludzi trudnej sztuki wystąpień publicznych oraz prezentacji i merytorycznej obrony swojego stanowiska.
Za pomocą projektu „Podebatujmy o historii” Fundacja Polska Debatuje chce pokazać licealistom różne twarze polskiej historii, która często jest niejednoznaczna, kontrowersyjna i niezwykle ciekawa. Bierze w nim udział 8 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Finałem działań jest Turniej Debat Historycznych w Warszawiew dniach od 8 do 10 grudnia 2017r., w którym weźmie udział reprezentacja ZSP w Kaliszu Pomorskim.
Dziękujemy Erykowi Krasuckiemu za udział w debacie i cenne uwagi merytoryczne, a także dyrektorowi i wicedyrektorowi Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim Tomaszowi Bukowskiemu i Anecie Olszackiej za udostępnienie sali w kaliskim Pałacu, Kierownikowi Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskiem Urszuli Miłoszewskiej oraz jej pracownikom za przygotowanie sali i pomoc w organizacji debaty, nauczycielowi geografii i fotografowi Pawłowi Łuczko za dokumentację fotograficzną spotkania.