Uczestnicy mieli możliwość poczuć się twórcą całego procesu powstawania zdjęcia: od ekspozycji, przez wywołanie negatywów, po odbitki na papierze fotograficznym, z możliwością ich obrabiania, kadrowania i barwienia. Pracowali w ciemni, w plenerze i przed komputerem. Poznali szlachetne techniki fotografii jak cyjanotypia, wykonywali zdjęcia analogowymi aparatami typu ZENIT, aparatami cyfrowymi i nowoczesną lustrzanką.
Podczas wspólnie spędzanego czasu powstało mnóstwo zdjęć, ale również nawiązały się więzi przyjaźni i współpracy. Uczestnikom projektu udało się wspólnie wyjechać do Trójmiasta, gdzie również powstało wiele interesujących plenerów i portretów. Dzięki projektowi zakupiono sprzęt fotograficzny, a także powstała ciemnia fotograficzna, miejsce w którym podopieczni ośrodka realizować mogą swoje zainteresowania. Założyli również klub, w którego ramach odbywają się spotkania z cyklu „fotomaraton", czyli prezentacja, selekcja oraz omówienie zdjęć, a także filmów i innych środków przekazu.
Projekt stworzył możliwość realizowania własnych zainteresowań, umożliwił osobom z niepełnosprawnością intelektualną i młodzieży zdobycie nowych umiejętności w sferze poznawczej, intelektualnej i społecznej, w tym praktycznych umiejętności fotografowania.
Wybrane zdjęcia wystawiono w galerii Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy Ośrodku Rehabilitacyjno- Kulturalnym w Drawsku Pomorskim.