„ABC sztuki dziennikarskiej, czyli jak nie zanudzić czytelnika”, taki temat zaproponował tym razem podczas dwudniowych warsztatów, przeprowadzonych od 29 do 30 września 2017 r.
- Nasze liceum jest jedyną szkołą średnią, w której Robert Mazurek prowadzi takie zajęcia. Jesteśmy wdzięczni, że w swoim napiętym kalendarzu znalazł czas właśnie dla nas - skomentowała Aleksandra Radecka, polonistka i opiekun koła dziennikarskiego.
Jeszcze przed rozpoczęciem zajęć każdy z uczestników musiał przesłać redaktorowi swój tekst, którego temat brzmiał: „Ciało”. Prowadzący przestrzegał, by do zadania piszący podeszli twórczo i unikali banałów. Młodzież wykorzystała różne formy dziennikarskie, ale nie każdy sobie z tym wyzwaniem poradził. Zdaniem Roberta Mazurka najlepszy okazał się wywiad z transplantologiem, przeprowadzony przez uczennicę pierwszej klasy Patrycję Sobczak. Warto dodać, że wszystkie prace zostały z autorami omówione podczas indywidualnych konsultacji, a to znaczy, że każdy dowiedział się, jakie błędy popełnił.
- Nie była to najmilsza część warsztatów, ale do krytyki jestem już przyzwyczajona i myślę, że jest ona motywująca - mówiła Daria Stachańska, która drugi raz brała udział w takich zajęciach.
Wśród innych praktycznych zadań było także pisanie informacji na podstawie otrzymanych depesz z Polskiej Agencji Prasowej. Zupełnie jak redaktorzy pracujący w profesjonalnych gazetach, młodzi adepci pióra mieli wyznaczony krótki czas na przygotowanie się.
- To było bardzo trudne. Gdy myślałam, że mam już dobrze napisany tekst, okazywało się, że muszę wszystko usunąć i napisać od nowa. Zbudować atrakcyjny lead, by przykuć uwagę czytelnika i wszystko w tempie - wspominała Magdalena Wyrzykowska, która w kaliskim „Kontraście” jest zastępcą reaktora naczelnego.
Poza zajęciami praktycznymi R. Mazurek prowadził również wykłady. W pamięci młodzieży zapisały się cenne wskazówki dotyczące wywiadu. Mistrz zdradził uczniom kilka swoich sekretów. Opowiadał jak się do niego przygotowuje, jak prowadzi, a także jak tworzy. Przestrzegał przed ignorancją i nieprzygotowaniem do rozmowy. Redaktorzy szkolnej gazety poznali wiele ciekawych anegdot związanych ze sztuką dziennikarską.
Uczniowie podziękowali Mazurkowi w niecodzienny sposób. Przygotowali muzyczny prezent: piosenkę „Hurt” ulubionego przez niego wykonawcy J. Casha. Na gitarach zagrali: Konrad Chwastek, nauczyciel historii i założyciel szkolnego zespołu „Distractor ” oraz Daria Stachańska, uczestniczka warsztatów.