Piknik rozpoczął się o godz. 15:00 konferencją naukową podzieloną na dwa bloki tematyczne. W programie dotyczącym Historii znad Jeziora Tajemnic, wysłuchaliśmy referatów pt. „Zabytkowy Kościół w Czaplinku” Zbigniewa Januszańca,„Historyczne i gospodarcze znaczenie Drawy” Zbigniewa Mieczkowskiego, „Mennica fałszerska w Starym Drawsku” Michała Kuleszy, „Poszukiwania pozostałości po II Wojnie Światowej na ziemi drawskiej” Andrzeja Ossowskiego, czy „Od jeziora Drawsko po Syberię” Łukasza Orlickiego.
W programie dotyczącym Skarbów znad Jeziora Tajemnic wysłuchaliśmy referatów: „O dwóch bransoletach z epoki brązu znalezionych nad Jeziorem Drawsko” Tomasza Choroby, „Starożytne importy znad Drawy” Karola Zbróg, „Miejsce niezwykłe – cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Pławnie” Andrzeja Kasprzaka, „Życie po śmierci. Co nam mówią kości z Pławna?” Moniki Dzierlińskiej, „Kurhany Gotów w Nowym Łowiczu” Andrzeja Kasprzaka i Adama Cieślińskiego, oraz „Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich w Drawsku Pomorskim – dawne znalezisko, nowe interpretacje” Bartłomieja Rogalskiego.
W przerwie pomiędzy blokami można było zobaczyć wodowanie „samowstawalnej” pneumatycznej morskiej tratwy ratunkowej dla 25 osób. Dodatkową atrakcją był rejs szalupą z Batorego. Muzealnicy z Koszalina zaprezentowali także znaleziska z okolic Jeziora Drawsko. Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników cieszył się konkurs pt. „Namaluj tajemnicę jeziora”, w którym udział wzięło kilkadziesiąt dzieci. W kreatywnych warsztatach zorganizowanych przez „Roboty i spółkę” można było skonstruować własnego robota z klocków LEGO, zaprogramować go i nim sterować. Odbyły się zajęcia z doświadczeniami naukowymi, które przedstawiły fascynujące zjawiska zachodzące w codziennym życiu. Pokazano też, jak powstaje para wodna, a nawet… sztuczna krew.
Pod koniec „Pikniku” Starosta Drawski Stanisław Kuczyński dokonał otwarcia Centrum Informacji o Akcji „Jezioro Tajemnic” w pobliskiej replice grodu wczesnośredniowiecznego „Sławogród”. Trwała także kolejna misja poszukiwawcza w celu odnalezienia legendarnego „U-boota” z jeziora Drawsko. Wydarzeniom towarzyszyły redakcje prasowe, poszukiwacze zaangażowani w Akcję, partnerzy jak szczecińska Akademia Morska, Redakcja Miesięcznika „Odkrywca”, czy koszalińskie Studio Historyczne „Huzar”, oraz Dziewczyna Jeziora Tajemnic 2017 Honorata Matuszewska i harcerze ze stanicy na Urazie.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie, a Partnerom za wsparcie!