Od 18 do 21 czerwca 2017 r. młodzież miała okazję przyglądać się pracy w najbardziej znanych instytucjach medialnych: DDTVN, TVN24, TVP, TVP info, Polskie Radio Trójka, redakcja „Gazety Wyborczej”.
Warte wspomnień okazały się rozmowy z dziennikarzami oraz wybitnymi ludźmi pióra: Marcinem Mellerem, Robertem Mazurkiem, Robertem Górskim, Arturem Andrusem, Justyną Suchecką, czy Krzysztofem Ziemcem.
Każdy z dziennikarzy odniósł się do języka, którym współcześnie opowiada się o rzeczywistości, nie tylko w prasie, ale również w Internecie. Licealiści usłyszeli, że wolność słowa to przede wszystkim odpowiedzialność, rzetelność, uczciwość. Deficyt tych wartości we współczesnym dziennikarstwie, mocno zaangażowanym politycznie, jest powodem do krytyki i niechęci wśród czytelników.
Ciekawym elementem spotkania były miejsca Warszawy, ważne dla rozmówców. I tak młodzież dowiedziała się, że Robert Górski debiutował jako student polonistyki w skeczach kabaretowych w znanym klubie „Harenda”, a Marcin Meller ma sentyment nie tylko do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował, ale przede wszystkim do młodej Warszawy (nocny market na dworcu), Artur Andrus został zmuszony do otworzenia swojego gabinetu w radiu, który jest skarbnicą niezwykłych pamiątek, z kolei Robert Mazurek wcielił się w rolę przewodnika po Łazienkach i zaprowadził wycieczkę pod okna domu pani premier Beaty Szydło i swojego przyjaciela, byłego ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa.
Młodzi dziennikarze szkolnej gazetki „Kontrast” jednym głosem mówią, że takie warsztaty są najcenniejszą formą zdobywania wiedzy, dzięki nim nie tylko pokonują tremę, ale mogą z bliska przyjrzeć się miejscom i ludziom znanym im jedynie ze szklanego ekranu.